Geveze milletvekilleri cezalandırılacak

Geveze milletvekilleri cezalandırılacak .9813
  • Giriş : 14.08.2007 / 01:30:00
  • Güncelleme : 13.08.2007 / 22:32:52

Bosna'da parlamento oturumları sırasında cep telefonlarıyla konuşan yapan, gazete okuyan ve arkadaşlarına kaba davranan milletvekilleri cezalandırılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bosna'nın en etkili sivil kurumu Kamu Girişimi Merkezi (CCI) ve bir parlamento komisyonu, milletvekillerinin bu kötü davranışlarının önüne geçmek için davranış kurallarına ilişkin yeni bir ortak metin hazırladı.
Bu metinde yer alan tavsiyeler, Sırp Cumhuriyeti ve Müslüman-Hırvat Federasyonundan milletvekillerinin siyasi arenası olan Bosna parlamentosunda uygulanacak.
CCI yetkilisi Ivica Cavar, gelecek aydan itibaren benimsenmesi beklenen yeni davranış kurallarına göre milletvekillerinin, oturumda tartışılan konunun dışında birbirleriyle sohbet edemeyeceklerini, telefonlarıyla konuşamayacaklarını ya da diz üstü bilgisayarlarıyla çalışamayacaklarını söyledi.
Yetkili, parlamentoda başkalarına zarar verecek ya da parlamentonun saygınlığını bozacak, şiddet ve nefret yaratacak ifadelerinde yasaklandığını ifade etti.
Bu kuralları ihlal eden vekillerin, ilk önce uyarı alacağını, ikinci adımda maaşlarının yarısı kadar para cezasına çarptırılacağını belirten yetkili, vekillerin bunlara rağmen kurallara uymamaya devam etmesi halinde "kamu önünde kınanacağını" söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious