Gevezelik geni bulundu!

Gevezelik geni bulundu!.11580
  • Giriş : 06.07.2008 / 11:15:00

Bilim adamları kadınların daha fazla konuşmasına bu genin yol açtığını sanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kadınlarla erkeklerin konuşma alışkanlıklarındaki farklılık daha ana karnında kendini belli ediyor. Kız fötuslar, erkek fötuslara oranla ağızlarını yüzde 30 daha fazla oynatıyor. Bu farklılık ileri yaşlarda da sürüyor. Yetişkin bir erkeğin ağzından günde ortalama 12 bin kelime çıkıyor, kadınlar ise yaklaşık 23 bin kelime sarfediyor.

KADINLAR DAHA GÜLÜMSER

İngiliz sosyolog Dianne Hales, cinsiyetlere göre konuşma alışkanlığını da inceledi. Buna göre kadınlar konuşurken muhataplarının yüzüne daha fazla bakıyor ve iki misli daha fazla gülümsüyor. Kadınlar beden dilini daha kolay deşifre ediyor, mimik ve ses tonundaki değişiklikleri daha hızlı algılıyorlar.

YALANI DA YAKALIYORLAR

Sonuçta kadınlar anlatılanları daha kısa bir sürede anlayıp, konuşulan konu hakkında daha çabuk bilgi sahibi oluyorlar. Kadınlar, çok iyi birer konuşmacı oldukları kadar iyi birer dinleyici. Doğuştan sahip oldukları konuşma ve dinleme yetenekleri sayesinde yalanı da derhal yakalayabiliyorlar.

DAHA AZ GÜLÜYORUZ

Almanya'da yapılan bir araştırmaya göre insanlar günde ortalama 6 dakika gülüyor. Oysa bu süre 1950'lerde günde ortalama 18 dakikaydı. Günde 20 dakika gülmek sağlık demek. Yetişkinler günde ortalama 20, çocuklar günde 500 kez gülüyor. Bir gülüş ortalama 6 saniye sürüyor. Gülerken çıkan nefes saatte 100 km hıza ulaşıyor. Gülme esnasında akciğerdeki gaz değişimi 3-4 misline yükseliyor.

BUGÜN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious