Gib ödeme alamıyor!

Gib ödeme alamıyor!.14103
  • Giriş : 30.11.2016 / 17:59:00
  • Güncelleme : 30.11.2016 / 19:08:16

Gelir İdaresi Başkanlığı'nın internet sitesi çökünce vatandaşlar mağdur oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

GİB'in internet sitesi yoğunluktan çöktü. Yapılandırılan borçların ödemesinin son günü bugündü. Ödemelerini son güne bırakan vatandaşlar borçlarını ödemek için hep birden hücum edince GİB'in sitesi bu yoğunluğu kaldıramadı. Saatlerdir borçlar ödenemiyor. Güvenlik kodunu girmek isteyen mükellefler "Http/1.1 Service Unavailable" hatasıyla karşılaşıyor.

Eğer yapılandırmaların ilk taksidi ödenmezse anlaşma bozulacak. Bunun için vatandaşlar borçlarını ödemek istiyor. GİB tarafından yapılacak yeni bir açıklama ile son ödeme gününün ileri bir tarihe ertelemesi isteniyor. Ancak şuana kadar yapılan bir açıklama henüz olmadı. Sistemler için hala açılmıyor.

Vatandaşlar, sistemin çalışmamasından ötürü mağdur edildiklerini, GİB'in hemen bir açıklama yaparak süreyi uzattığını açıklaması gerektiğini belirtiyor. GİB'in internet sitesine giriş yapan kullanıcılar ödeme ekranına geldiğinde hata mesajı ile karşılaşıyor.

İLK TAKSİT BUGÜN

Her türlü vergi ve vergi cezaları, gecikme faizleri ve zamları, gümrük vergileri, trafik, askerlik, nüfus, seçim, karayolu geçiş ücreti RTÜK idari para cezaları, YURT-KUR öğrenim ve katkı kredisi borçları, SGK ve belediyelere borçlar düzenleme kapsamında yer alıyor. Bu borçlardan biri için yapılandırma yapanların ilk taksiti bugün ödemesi gerekiyor.

DİĞER TAKSİT 30 OCAK'TA

Yapılandırma sürecinde taksitler iki ayda bir ödenecek. İlk taksiti bugün yatıran bir sonraki taksiti 30 Ocak'ta yatıracak.

KAÇ TAKSİTLE ÖDENEBİLECEK?

6 taksit (12 ay), 9 taksit (18 ay), 12 taksit (24 ay), 18 taksit 36 ay vade ile ödeme yapılabilecek.

TAKSİTLER ÖDENMEZSE NE OLACAK?

Borçların bir takvim yılı içerisinde, ikiden fazla ödenmemesi veya eksik ödenmesi durumunda yapılandırma hakkı kaybedilecek. Başka bir deyişle iki taksiti art arda ödemeyenin yapılandırma hakkı son bulacak.

YAPILANDIRMA HAKKINI KAYBEDECEK

Borçların bir takvim yılı içerisinde, ikiden fazla ödenmemesi veya eksik ödenmesi durumunda yapılandırma hakkı kaybedilecek. Başka bir deyişle iki taksiti art arda ödemeyenin yapılandırma hakkı son bulacak.

77 MİLYARLIK BORÇ YAPILANDIRILDI

Maliye Bakanı Naci Ağbal, yeniden yapılandırma kapsamında yapılandırılan toplam tutarın, 77 milyar 602 milyon 570 bin 915 lira olduğunu açıklamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*