Gıda alırken etikete dikkat

Gıda alırken etikete dikkat.14060
  • Giriş : 27.06.2006 / 00:00:00

Prof. Dr. Mahir Turhan, gıda alımında, son tüketim tarihine dikkat edilmesi ve gıdaların etiketinin okunması gerektiğine dikkat çekti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Mersin Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mahir Turhan gıdaların etiketlerinin okunmasının, gıda mühendisleri başta olmak üzere sektör içinde bulunan kişiler tarafından dikkat edilen bir konu olduğunu belirten Turhan, ancak tüketicilerde etiket okumanın yaygınlaşmadığını, fakat tüketicinin, eskiye göre daha dikkatli olduğunu ifade etti.
Gıda satın alırken markalı ürünlere ve marka güvencesine dikkat etmek gerektiğini anlatan Turhan, "Kişisel olarak ben, açık beyaz peynir ve açık süt satın almıyorum. Süt ve süt ürünlerini tercih ederken, firmalar arasındaki kalite düşüklüğü nedeniyle daha seçici davranıyorum. Büyük markalarda hijyen temizliği, gıda içeriği gibi hususlara dikkat ediliyor. Büyük marka ürünü tercih etmek, daha iyi besin alma garantisi veriyor. Kalite farklı bir kavramdır. Her müşteri kesimine hitap eden bir kalite vardır. Ama gıdanın güvenilir olması çok önemli. Marka güvenilirlilik için iyi bir göstergedir. Markalı ürünlerin güvenirliliği artar, ancak markasız ürünler güvenilir değildir diyemeyiz, markasız ürünler risk taşırlar. Markalı ürünlerde sorun yaşadığınız zaman, ürün takibi şansınız var. Markasız ürünler için bu geçerli değil. Kalite yanlış kullanılıyor, "Kalitesi düşük olan gıda kötüdür" yargısı yanlıştır. Çünkü bu ürünlerin müşteri grubu farklıdır" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious