Gıda güvenliğinde sınıfta kaldık!

  • Giriş : 17.07.2006 / 00:00:00

Yrd. Doç. Dr. Cem Şen, Türkiye'de gıda güvenliğinde, hayvansal gıdaların yüzde 90'lık bir riske sahip olduğu uyarısında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Şen, Türkiye'de 1984 yılında oluşturulan sisteme göre, hayvansal gıdalarda yetkililerin sorumsuz, sorumlu olanların ise yetkisiz olduğu güvensiz bir ortam oluşturulduğunu belirterek, "Halk sağlığı açısından büyük önemi olan veteriner hekimlerle ilgili statü artık belirlenmeli" dedi.
Bursa Veteriner Hekimler Odası Başkanı Cem Şen, yaptığı yazılı açıklamada, toplum sağlığı açısından çok önemli bir işlevi olan "sağlıklı hayvan, sağlıklı gıda, sağlıklı çevre ve sağlıklı insan" için olmazsa olmaz şart olan veteriner hekimlerin Türkiye'de hala statüsünün oturtulmamasından yakındı. 1984 yılında Veteriner Hekimlerin Tarım ve Köyişleri Bakanlığı bünyesinde yetkisiz hale geldiğinin altını çizen Şen, "Ülkemizde 1984 yılında oluşturulan Tarım ve Köyişleri Bakanlığı yapılanması, yetkililerin sorumsuz, mesleki sorumluluğu olanların ise yetkisiz olduğu bir sisteme yol açtı. Ancak söz konusu yapı ile Veteriner Hekimlik hizmetlerinin sağlıklı yürütülmesi mümkün değildir" dedi.

Kuş gribi, kenelerin yol açtığı ölümcül KKKA gibi zoonotik hastalıkların önlenebilmesi için veteriner hekimlerin bilgi ve deneyimlerine ihtiyaç olduğunu belirten Şen, şunları ifade etti: "Sorun sadece bu da değil elbette. Tüm hayvansal gıdaların üretiminden satışına kadar uzanan süreçte veteriner hekim kontrolü gereklidir. Çünkü tüketilen gıdaların ne derece sağlıklı olduğunu ancak uzman veteriner hekimlerin kontrolü ile bilebiliriz. Oysa ülkemizde veteriner hekimlerin yetkileri ve sorumluluk alanları belli değil. Bu halk sağlığı açısından çok sakıncalı."

Şen, 2004 yılında çıkarılan 5179 sayılı Gıda Yasası'nın ve buna bağlı olarak çıkarılan yönetmeliklerin yetersiz ve yanlışlarla dolu olduğunu da ifade etti. Başkan Şen, "Yeni yasa gıdada denetimden çok denetimsizliği yasal hale getirdi. AB'ye satılacak balıklar veteriner hekim kontrolüne tabi tutuluyor ama yurt içi tüketim için böyle bir zorunluluk bulunmuyor. İhracata yönelik olan kesimhanelerde resmi veteriner hekim kontrolü zorunlu fakat, yurt içi tüketim için maalesef böyle bir zorunluluk bulunmuyor" dedi.

AB'DE DURUM

Avrupa Birliği'nde (AB) ise 2004 yılında uygulamaya giren yeni hijyen paketinin iki ana unsur içerdiğini belirten Şen "Bunlardan birincisi; 'Gıdanın sağlıklı ve güvenilir olmasından çalışan elemanlar değil, doğrudan üreticisi sorumludur' ilkesidir. ikincisi de; 'Resmi denetimden geçmeyen bir ürün insan tüketimine ve ticarete konu edilemez' ilkesidir" ifadesini kullandı.

Aynı denetim sisteminin Türkiye'de kurulması gerektiğini ifade eden Şen, Merkezi Veteriner Hekim ve gıda otoritesinin olması ve bu otoritenin taşra teşkilatının bulunması gerektiğini, ayrıca, denetimleri yapacak resmi veteriner hekimlerin merkezi otoritenin yetkilerini kullanması gerektiğini belirtti. Başkan Şen, ancak, bu şartlarda Türkiye'de de hayvansal. gıdalardaki riskin azalacağını, aksi halde yüzde 90'a varan risk altında bulunan hayvansal gıda tüketimini azaltacağını, ithal gıdalara bir yönelme olacağını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious