Gıda hijyeni endişe verici boyutta

Gıda hijyeni endişe verici boyutta.14173
  • Giriş : 28.11.2006 / 00:00:00

Kütahyalı işadamı İbrahim Durmaz, Türkiye'de tüketilen gıdaların üçte ikisinin merdiven altı üretim olmasının sektör için endişe verici olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Genel olarak bakıldığında Türk gıda sanayinde küçük ve orta ölçekli işletmelerin ağırlıklı olduğuna işaret eden Durmaz, işletme sayısı ile ilgili tahminlerin bile çok büyük farklılıklar gösterdiğini vurguladı. Kendisi de bir süt ve süt ürünleri işletmesi sahibi olan Durmaz, gıda sektöründeki çok sayıda "merdiven altı" diye tabir edilen kayıt dışı işletmelerin bulunmasının, sektörün hala büyük ölçüde modernleşemediğine işaret olduğuna dikkat çekti. "Bu bakımdan, AB entegrasyonu sürecinde yıldız sektörlerden biri olarak görülen gıda sektörünün bu yapısal durumu gelecek hakkında endişelere yol açıyor" diyen Durmaz, özellikle son yıllarda Türk gıda sanayi ürünleri ihracatında AB ülkelerinin önemli bir pazar payına sahip olduğunu dile getirdi.

Gıda sanayinin imalat sanayinde daha çok tüketim malları üreten sanayiler grubunda yer aldığını kaydeden Durmaz, "Gıda sektörü, ülke ekonomisi içinde önemli bir paya sahiptir." dedi. Durmaz, toplumların gelir düzeyinin beslenme alışkanlıklarını ve sosyo-demografik yapısının gıda tüketimini şekillendirdiğini ifade ederek, şöyle konuştu: "Gıda sanayi talep artışının 2006-2013 döneminde sabit fiyatlarla yıllık ortalama yüzde 2,8 olacağı, üretim için de bu rakamın yüzde 3,1 civarında gerçekleşeceği tahmin edilmektedir. Gıda sanayi toplam ihracat rakamlarında ise, 7 yıllık dönemde yüzde 3,8 ve ithalatında yüzde 3,5 artış olması beklenmektedir. Sektörde gelişimin genel eğilimi yıldan yıla azalan oranda artış olarak ortaya çıkmaktadır. Uzun vadeli eğilim olarak gıda sanayinde büyümenin doğal şartlara ve orta-uzun vadeli verim artışlarına bağlılığı olarak değerlendirilebilir."

Türkiye'deki gıda sektörünü istatistikler ışığında değerlendiren İbrahim Durmaz, sektörde yaklaşık 260 bin kişinin istihdam edildiğini söyledi. Sektörün üretim değeri içinde tahıl ve nişasta mamullerinin en yüksek değer aldığına değinen Durmaz, bunu süt ve et mamulleri sanayinin izlediğini aktardı.

"Türkiye'de gıda sanayi ithalat değeri en yüksek olarak bitkisel yağ, mezbaha ürünleri ve tahıl-nişasta ürünlerinde gerçekleşirken; en düşün oranı su ürünleri ile meyve-sebze ve yem sanayi oluşturmaktadır." diyen işadamı Durmaz, üretilen domates salçasının yaklaşık yüzde 50-60'ının, dondurulmuş meyve ve sebzenin yüzde 90'ının, konservenin yüzde 70-80'inin ve meyve suyunun da yüzde 15-20'sinin ihraç edildiğine dikkat çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious