Gıda ve petrol fiyatlarına protesto

Gıda ve petrol fiyatlarına protesto.10688
  • Giriş : 19.09.2008 / 21:41:00

Rusya'da giderek artmakta olan gıda ve petrol fiyatları, Komünist Partisi tarafından tüm yurt genelinde protesto edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Rusya Komünist Partisi tarafından başkent Moskova'da Triumfalnaya meydanında, "Fiyat artışına hayır" sloganı adı altında düzenlenen hükümete karşı protesto eylemine, sol görüşlü partileri temsil eden yaklaşık 2 bin kişi katıldı. "Hükümet istifaya", "Halk karşıtı iktidara hayır", "Kapitalizm tarihin çöplüğüne gömülmeli", "Tarım sektörü canlandırılsın", "Petrol ve doğalgaz gelirleri halka dağıtılmalı", "Yerli üreticiye ucuz petrol" gibi posterler açan eylemciler, sık sık "Lenin, Parti, Kosomol" sloganları
attı.

Mitingde yapılan konuşmalarda artan enflasyon ve fiyat artışlarının birinci hedefinin halk olduğu vurgulanırken, aylık gelirinin yüzde 70'ini sadece gıdaya harcayan Rus halkının zor hayat şartları göz önüne alınarak süt, yumurta, yağ, et ve ekmek gibi temel gıda ürünlerinin fiyatlarının sıkı kontrole tabi tutulması istenirken, hükümete de istifa çağırısında bulunuldu.

İHA'ya konuşan Moskova Emekçiler Harekatı lideri Vladimir Gusev, "Kapitalist bir rejimde fiyatların artması gayet normal bir olaydır. Halbuki halkın gelir düzeyi ise aynı oranda artmıyor. Bu durumda tek çare rejimi devirmektir. Hükümet değişiklikleri ile bir sonuca varılamaz. Bunu Putin hükümeti de kanıtladı. Rejim değişikliği çok kayıp isteyen zorlu bir yoldur. Ama başka çare kalmadı" dedi.

Rusya Komünist Partisi Başkanı Gennadiy Zyuganov da basına yaptığı açıklamada, "Hükümet bu yılki enflasyon oranının yüzde 7'yi geçmeyeceğini beyan ediyor. Halbuki bu oranın en az yüzde 20-25 olacağı kaçınılmaz. Putin hükümetinin izlediği politika ulusal üretimin tamamen durmasına neden oldu. Tarım sektörü çöktü. Putin tarafından acil önlemler alınmazsa halkımızı büyük bir felaket bekliyor. Artık tamamen dışa bağımlı haldeyiz" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*