Giden gidene

  • Giriş : 05.12.2006 / 00:00:00

Çin'de her yıl 300 bin kişi mide kanserinden ölüyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Çin'de yapılan bir araştırmada her yıl 300 bin Çinli'nin mide kanserinden öldüğü ve bu sayının dünyadaki diğer mide kanseri ölümlerinin yarısına eşit olduğu bildirildi.
Çin'in kuzeyindeki Xi'an (Şian) şehrinde düzenlenen "Kansere Karşı Mücadele" adlı konferansta bir açıklama yapan Çin Tümör Önleme ve Kontrol Merkezi uzmanları, ülkede her yıl 400 bin mide kanseri vakası görüldüğünü ve bunların 300 bininin ölümle sonuçlandığını açıkladı.

Pekin Üniversitesi Tıp Fakültesi Tümör Araştırmaları Bölümü'nden doktor Jin Maolin, ülkede genelde 50-80 yaş arası yaşlıların mide kanserine yakalandığını, bu hastalığın akciğer ve karaciğer kanserinden sonra ülkede üçüncü öldürücü kanser olduğunu söyledi. Jin, kadınlardaki mide kanseri vakalarının da son beş yılda yüzde 25 arttığını ifade etti.

Doktorlar, tuzlu yiyecekleri sık yemenin, sigara kullanmanın ve alkol almanın olası mide kanseri hastalıklarını arttırdığını belirtirken, egzersiz, taze meyve ve sebzeleri yemenin kanserden korunmaya yardımcı olacağını bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious