Gine'den KKTC'ye ziyaret

Gine'den KKTC'ye ziyaret.9880
  • Giriş : 07.04.2008 / 10:10:00

Gine Cumhuriyeti Ekonomi, Maliye ve Planlama Bakanı Ousmane Dore, KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Turgay Avcı'nın davetlisi olarak, temaslarda bulunmak amacıyla, beraberinde bir heyetle bu akşam İstanbul üzerinden KKTC'ye geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dore'yi, Ercan Havaalanı'nda KKTC Dışişleri Bakanı Avcı ile KKTC Ekonomi ve Turizm Bakanı Erdoğan Şanlıdağ ve KKTC'de öğrenim gören Gineli öğrenciler karşıladı.

Dore'ye, KKTC ziyareti sırasında eşlik edecek olan İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu'nun Ekonomik İşlerden Sorumlu Danışmanı Büyükelçi Nabika Diallo da, Dore ile birlikte KKTC'ye geldi.

-DORE-

Gine Ekonomi, Maliye ve Planlama Bakanı Ousmane Dore, havaalanında yaptığı açıklamada, KKTC'de bulunmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, KKTC'de bulunduğu süre içerisinde yetkililerle resmi temaslarda bulunacağını söyledi.

Dore, KKTC'de öğrenim gören birçok Gineli öğrenci bulunduğunu belirterek, KKTC ile eğitim alanı yanında kültürel, ekonomik ve siyasi ilişkiler başta olmak üzere birçok alanda temaslarda bulunacaklarını kaydetti.

-AVCI: ''ZİYARET BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR''-

KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Turgay Avcı da, Dore'ye KKTC'yi ziyaret ettiği için teşekkür ederek, ziyaretin Gine ile KKTC arasındaki ilişkinin geliştirilmesi açısından çok önemli olduğunu kaydetti.

Avcı, ''KKTC'nin Afrika ülkelerinde kurmaya çalıştığı yeni ilişkiler ve yapmaya çalıştıkları açılımların en önemli göstergesinin Gineli Bakan'ın KKTC'ye gelmesi olduğuna'' dikkat çekerek, Dore'nin yarın KKTC'de bir dizi resmi ziyarette bulunacağını söyledi.

Turgay Avcı, Dore'nin ziyaretinin KKTC açısından İKT ve özellikle Afrika ülkelerine açılımı açısından da büyük önem taşıdığını belirtti.

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Turgay Avcı, Gine Ekonomi Bakanı Dore'nin KKTC ziyareti sırasında eğitim, kültürel, turizm, siyasi ve diğer alanlarda işbirliğinde bulmak amacıyla çalışmalar yapacaklarını kaydetti.

Ekonomi ve Turizm Bakanı Erdoğan Şanlıdağ da, bir soru üzerine Dore ile yarın yapılacak toplantıda turizm ve ekonomi alanlarında nasıl işbirliği yapabilecekleri konusunu masaya yatıracaklarını söyledi.

-DENKTAŞ İLE KARŞILAŞTI-

Bu arada, KKTC Dışişleri Bakanı Avcı, açıklamanın ardından, havaalanında bulunan, Türkiye'deki temaslarını tamamlayarak, ülkesine dönen KKTC'nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın yanına giderek, Gineli Bakan Dore'nin VİP Salonu'nda olduğunu aktardı.

Denktaş, bunun üzerine Dore'nin yanına giderek bir süre sohbet etti ve anı fotoğrafı çektirdi. Rauf Denktaş, VİP Salonu'nun çıkışında Dore'nin KKTC ziyaretiyle ilgili kısa bir açıklamada da bulundu.

-DENKTAŞ: ''KARDEŞ BİR ÜLKEDİR, KUCAKLIYORUZ''-

KKTC'nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş da, Dore'nin KKTC ziyaretiyle ilgili yaptığı açıklamada, Gine'nin kendi çevresinde önemli bir ülke olduğuna dikkat çekerek, bu ziyaretten azami istifadenin sağlanması gerektiğini kaydetti.

Denktaş, Dore'ye, ''devletimizin var olduğunu, bütün organlarıyla çalışan bir devlet olduğunun, 25 yaşında bir devlet olduğunun ve BM tavsiye kararlarına uyarak, bu devleti tanımamanın büyük haksızlık olduğunun, insan haklarına aykırı olduğunun'' anlatılması gerektiğini belirterek, ''Kardeş bir ülkedir, dost olarak geldiler, kucaklıyoruz'' dedi.

Gine Cumhuriyeti Ekonomi, Maliye ve Planlama Bakanı Ousmane Dore, Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat tarafından kabul edilecek ve bir dizi temaslarda bulunacak.

Dore ve beraberindeki heyetin, salı sabahı KKTC'den ayrılması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious