Giresun'da 90 ton altın heyecanı

Giresun'da 90 ton altın heyecanı.16022
  • Giriş : 25.06.2009 / 15:29:00

Giresun’un Bulancak ilçesinde 2 bin rakımlı yaylada, 2 aydır “Kırım Krallığı” hazinesinin izlerini süren ekibin çalışma süresi, 1 ay uzatıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

90 ton altın bulunduğu tahmin edilen alanda 40 metre sondaj yapan kazı ekibi, 2 hafta içinde sonuç almayı planlıyor.

Kazı sorumlusu Turan Gögerçin, 2 aydır süren kazıda çok büyük aşama kaydettiklerini ancak Define Arama Yönetmeliği gereği yasal kazı sürelerinin 19 Haziran Cuma günü sona erdiğini söyledi.

Kazı programında planladıkları tarihsel izlere ulaştıklarını ifade eden Gögerçin şunları söyledi: “Çok büyük aşama kaydetmemize karşın yasal sürede amacımıza ulaşamadık. Bunun üzerine, hava ve arazi şartlarının bizi engellediği çalışamadığımız günleri de hesaba koyarak ek süre talep ettik.”

Taleplerini ilettikleri yetkili birimlerin, konuyu Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileriyle paylaştıklarını ve süre uzatma kararının çıktığını belirten Gögerçin, “Bize resmi olarak 1 aylık ek süre verildi. Biz de bu sürenin başladığı 23 Haziran'dan beri çalışmalarımızı kaldığımız yerden sürdürüyoruz” diye konuştu.

Sürenin uzatılmasında emeği geçen herkese teşekkür eden Gögerçin, şöyle devam etti: “Kazı alanına çok büyük yatırım yaptık. Sondaj malzemesi, seyyar kompresör, jeneratör, yapay asansör, 13 kişilik ekibimizin yatacağı çadır ve malzemeler çıkardık. Çalışmaların sonlanmadan bitmesi, bu yatırımın boşa gitmesine neden olacaktı.”

Gögerçin kazıda 1,5 metrekarelik alanda 40 metrelik derinliğe ulaştıklarını, iki hafta içerisinde sonuca ulaşmayı umduklarını söyledi.

Hazine bulunursa yüzde 50'si devletin!

Define Arama Yönetmeliği, define aramak isteyenlerin, arayacakları yerin bağlı olduğu mülki amire bir dilekçeyle müracaat etmelerini ve arama amacının açıkça belirtilmesini şart koşuyor.

Bulunan definenin Maliye Bakanlığı'nca geçer akçe olarak değerinin tespit edilmesini öngören yönetmelik, define Hazine'ye ait arazide bulunmuşsa değerinin yüzde 50'sini çıkaran kişi olan aracıya verilmesini karara bağlıyor. Bulancak'taki kazıda, yönetmelikte belirtilen devlet gözlemcileri de bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*