Giresun'da kene ile mücadele başladı

  • Giriş : 27.10.2006 / 00:00:00

Kelkit Vadisi çevresinde bulunan Şebinkarahisar, Alucra ve Çamuluk ilçelerine bağlı bazı köylerdeki büyükbaş hayvanlar kene parazitine karşı ilaçlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Giresun Tarım İl Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, Kelkit Vadisi çevresinde Hyalomma cinsi kenelerin yaygın olması nedeniyle bu bölgede bulunan Şebinkarahisar, Alucra ve Çamoluk ilçelerine bağlı bazı köylerdeki 3 bin civarındaki büyükbaş hayvanın İl Özel İdare kaynaklarından sağlanan ödenekle kene parazitine karşı ilaçlandığı belirtildi.

Açıklamada, son yıllarda bazı illerde görülen Kırım Kongo Kanamalı Ateşli (KKKA) hastalığının hayvanlardan insanlara bulaşan viral bir hastalık olduğu, bu hastalığın hayvanlarda klinik bir rahatsızlık ya da herhangi bir belirti göstermediği vurgulanarak insan sağlığı açısından risk oluşturan bu hastalıkla mücadelede en etkin yolun hayvan ve hayvan barınaklarında düzenli ilaçlama yapılması gerektiği belirtildi.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından Kırım Kongo Kanamalı Ateşli hastalığına karşı kene mücadelesi yapılması amacıyla bir proje başlatıldığı belirtilen açıklamada, Giresun merkez ve ilçelerinde bulunan tüm hayvan barınakları ile büyükbaş/küçükbaş hayvanlarda kene parazitine karşı ilaçlama yapılması planlandığı, gerekli ilaç ve malzemeler İl Tarım Müdürlüğü tarafından temin edilerek İlçe Tarım Müdürlükleri'ne gönderildiği belirtildi. Hastalık ve mücadele yöntemleri konusunda muhtarlara yönelik eğitim programları düzenleneceğinin altının çizildiği açıklamada, köy ve mahalle muhtarlarının da mücadele çalışmalarına destek olmalarının sağlandığı ifade edilerek çalışmaların Ekim ayı sonuna kadar tamamlanacağı bildirildi.

Açıklamanın sonunda, vatandaşların konuya hassasiyet göstermeleri ve daha detaylı bilgi ve yardım için köy ve mahalle muhtarlıkları ile il ve ilçe tarım müdürlüklerine müracaat etmeleri istendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious