Giresun'da ücretsiz göz muayenesi yapıldı

  • Giriş : 23.03.2007 / 00:00:00

Göz Sağlığını Koruma ve Görme Engellilere Hizmet Derneği, Giresun'da öğrencileri ve çocukları ücretsiz göz muayenesinden geçirerek sosyal güvencesi olmayanlara gözlük verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Giresun Atatürk Lisesi bahçesinde gerçekleştirilen göz muayenesine vatandaşlar ilgi göstermedi.
Göz Sağlığını Koruma ve Görme Engellilere Hizmet Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Bahattin Taşkın, yaptığı yazılı açıklamada, insanların görme duyusunu kaybetme korkusunun yaşamla eşdeğer olduğunu belirterek, körlüğün nedeninin yalnız doğuştan olma veya kazalardan meydana gelen olaylardan olmadığını, körlüğün genelde göz hastalık ve arızalarının zamanında teşhis ve tedavilerinin yapılmamasından meydana geldiğini ifade etti. Taşkın, derneklerinin önlenebilir körlükleri ortadan kaldırmayı amaçladığını ve bu amaçla 'Ömür Boyu Aydınlık Bir Yaşam İçin göz sağlığı' taramalarında erken teşhis ve tedaviler için 'Mobil Göz Sağlığı Tarama Araç Projesi' gerçekleştirdiğini belirtti. Taşkın, "Dünya Sağlık Teşkilatının araştırmalarına göre dünyada 45 milyon insan klinik olarak kör, 135 milyon insanın görme bozukluğu olduğu, görme bozukluklarının yüzde 80'inin önlenebilir, düşük maliyetlerle tedavi edilebilirliği ifade olunmaktadır. Bu insanları yaklaşık bir milyonu ülkemizde yaşamaktadır." dedi.
Taşkın, okullarda yapılan göz sağlığı taramalarını, körlüğün önlenmesi ve tedavilerinin yapılması, öğrencinin göz sağlığına kavuşması, eğitim öğretimi olumlu yönde etkilemesi, sınıf öğretmenlerinin öğrencilerini daha iyi tanımasına yardımcı olamak için yaptıklarını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious