GİTMEK 14 Kasım'da vizyonda

GİTMEK 14 Kasım'da vizyonda.10161
  • Giriş : 01.11.2008 / 12:24:00

Gerçek bir hayat hikayesinin anlatıldığı film, Türk tiyatrocu Ayça Damgacı ile Irak'lı tiyatrocu Hama Ali'nin aşkını konu alıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yönetmen Hüseyin Karabey'in, uluslararası yarışmalardan ödülle dönen ve gerçek bir hayat hikayesini beyaz perdeye aktardığı filmi ''Gitmek'' 14 Kasımda vizyona girecek.

Chantier Filmden alınan bilgiye göre, yönetmen Hüseyin Karabey'in ilk uzun metrajlı filminde baş rolleri paylaşan Ayça Damgacı ve Hama Ali Khan gerçek yaşamdaki rollerini oynadı.

Senaryosunu Karabey ile Ayça Damgacı'nın birlikte yazdığı filmin görüntü yönetmenliğini Emre Tanyıldız yaptı. Müzikleri Kemal Sahir Gürel imzası taşıyan filmde, Cengiz Bozkurt, Emrah Özdemir, Ani İpekkaya, Nesrin Cavadzade, Mahir Günşiray ve Volga Sorgu Tekinoğlu rol aldı.

Filmin kurgusunu ünlü Fransız yönetmen Eric Rohmer'in son 20 yıldır tüm filmlerinin kurgusunu gerçekleştiren Mary Stephen yaptı.

Aşkı uğruna zorlu bir yolculuğa çıkmayı göze alan bir kadının hikayesini anlatan filmin konusu özetle şöyle:

''İstanbul'da yaşayan tiyatrocu Ayça ile Iraklı tiyatrocu Kürt kökenli Hama Ali, Türkiye'de çekilen bir filmin setinde tanışır ve birbirlerine aşık olurlar. Film çekimleri bittikten sonra Hama Ali Irak'a, Ayça ise İstanbul'daki rutin yaşamlarına geri döner. Irak'ta savaşın patlamasıyla iki sevgilinin birbirlerine ulaşmaları adeta mucize halini alır. Ailesiyle tiyatro çevresi ve kendisiyle mücadele eden Ayça, herkes Irak'tan kaçmaya çalışırken Hama Ali'ye ulaşmak için adeta tersine bir yolculuğa çıkar.''

FİLMİN ÇEKİM SÜRECİ

Filmin çekim süreci, Rotterdam Film Festivali'nde Hubert Bals Fonu'ndan senaryo desteği alınmasıyla başladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığından da senaryo desteği alan film, Rotterdam Film Festivali'ndeki film markette 450 proje arasından seçilen 40 proje arasına girerek Hollanda'dan yapımcı buldu.

Rotterdam Film Festivali bünyesinde geçen yıl açılan Hubert Bals Plus'tan ilk yapım desteği alan filmler arasında da bulunan ''Gitmek''in çekim süreci, Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan yapım desteği almasıyla birlikte hız kazandı.

ABD'de ''No Borders'' adında bağımsız filmleri destekleyen New York'ta gerçekleşen film markete davet edilen Hüseyin Karabey, Global Film Infiative'den aldığı destekle de filminin ABD'de dağıtımını garantiledi.

Filmin çekimleri, üç ülke sınırlarında küçük bir ekiple gerçekleşti. Çekim sürecinde 6 bin kilometre yol katedildi. İstanbul'da başlayan çekimler, Diyarbakır, Mardin, Silopi, Van, İran'ın Urmiye, Irak'ın kuzeyindeki Erbil ve Süleymaniye kentlerinde yapıldı.

KATILDIĞI FESTİVALLER VE ALDIĞI ÖDÜLLER

''Gitmek'' 37. Rotterdam Film Festivali, 27. İstanbul Film Festivali (Ayça Damgacı -En İyi Kadın Oyuncu), 6. New York Tribeca Film Festivali (Hüseyin Karabey - En İyi Yönetmen), 15. Adana Altın Koza Film Festivali (En İyi Kadın Oyuncu), 26. Münih Film Festivali, 54. Taormina Film Festivali, 25. Jerusalem Film Festivali (Fiprecsi Ödülü), 5. Yerevan Film Festivali (Fiprecsi Ödülü - Ekümenlik Jüri Özel Ödülü), 57. Melbourne Film Festivali, 14. Sarajevo Film Festivali (En İyi Kadın Oyuncu), 5. Euroassıa Film Festivali, 24. Uluslararası Warsaw Film Festivali, 35. Uluslararası Ghent Film Festivali, 45. Antalya Film Festivali (En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu – Volga Sorgu), 21.Tokyo Uluslararası Film Festivali (En İyi Asya-Ortadoğu Film) ve Borderlands 4Filmfestival'e (En İyi Film) katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*