'Gitmek-My Marlon and Brando''a ödül

'Gitmek-My Marlon and Brando''a ödül.14905
  • Giriş : 03.05.2008 / 23:45:00

Yönetmen Hüseyin Karabey'in filmi, ''Gitmek-My Marlon and Brando'' New York Tribeca Film Festivali'nde ''Best New Narrative Filmmaker '' ödülünü kazandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yönetmen Hüseyin Karabey'in filmi, "Gitmek-My Marlon and Brando" New York Tribeca Film Festivalinde ödül kazandı.

Karabey'e, 23 Nisan-4 Mayıs tarihleri arasında New York'ta düzenlenen festivalde yarıştığı kategoride 25 bin dolar ödül verildi. Festivalden yapılan açıklamada, filmin jüri üyeleri tarafından çok beğenildiği belirtildi.

Filmin basına tanıtım paneli New York Üniversitesi kampüsünde bugün yapılacak.

ABD'de Türk kültürünü tanıtmak için faaliyet gösteren "Moon and Stars Project" ve "Amerikan-Türk Cemiyeti-American Turkish Society" ile New York Üniversitesi "Sanatçılar ve Küresel Değişim Enstitüsü" işbirliğinde yapılacak olan "Sınırları Geçmek: Batıdan Doğuya Sinematik Bir Yolculuk" adlı panele, filmin yönetmeni ve senaristi Hüseyin Karabey, yapımcısı Lucinda Englehart, başrol oyuncusu ve senaristi Ayça Damgacı ile New York sinema sektörünün önde gelen eleştirmenleri katılacak.

Filmin yönetmeni çok mutlu

Yönetmen Hüseyin Karabey, "Gitmek- My Marlon and Brando" adlı filmine New York Tribeca Film Festivali tarafından ödül verilmesini kariyerinin "en önemli ödülü" olarak nitelendirdi.

Film, ABD'nin en önemli film festivallerinden Tribeca'da "En İyi Yönetmen" ödülü kazanmasının ardından New York'ta düzenlenen bir panelle tanıtıldı.

Yönetmen Karabey, Tribeca Festivali'nde "En İyi Yönetmen" ödülü almaktan büyük mutluluk duyduğunu söyledi. Filmin 2000 film arasından ilk 12'ye kalıp festivalin yarışmalı kısmına seçildiğinde büyük heyecan duyduklarını anlatan Karabey, filmin festivalde güzel bir ilgi gördüğünü, gösterimine ait tüm biletlerin satıldığını söyledi.

"Aldığımız ödül benim kariyerimin en önemli ödülü" diye konuşan Karabey, ödülün Türkiye sineması için de çok önemli olduğuna inandığını belirtti. Daha önce Türkiye'nin belgesel film dalında Pelin Esmer'in "Oyun" adlı filmiyle ödül aldığını anımsatan Karabey, kendisinin de Türkiye'den ilk kez "kurmaca" dalında ödül alan yönetmen olduğunu söyledi. Karabey, festivale geçen yıllarda "Takva, Beş Vakit" gibi Türkiye'den son derece iyi filmlerin geldiğini anımsatarak, "Demek ki Türk sineması New York'ta seviliyor" diye konuştu.
"Ben sinemaya kendi hikayelerimi ekranda göremediğim için girdim" diyen Karabey, 12 yıldır film çektiğini söyledi. Tribeca'da kazandığı ödülün filmin Türkiye'deki gösterimine olumlu etkide bulunacağına inandığını söyleyen Karabey, "Ödül umarım bizim gibi farklı yerlerden sokağı anlatan hikayeleri yapan yönetmenlerin çoğalmasına yardımcı olur" dedi.

"Gitmek"in ilk uzun metrajlı filmi olduğunu kaydeden Karabey, 10 belgesel, 5 kısa film çektiğini söyledi. Bundan sonraki projelerinin daha iddialı olacağını anlatan Karabey, Türkiye'de yaşanan temel sorunları filmlerinde işleyeceğini belirtti. Karabey, panelde yaptığı konuşmada ise özellikle Yılmaz Güney'den çok etkilendiğini ifade etti ve Kültür Bakanlığı'ndan aldığı maddi destek için teşekkür etti.

Başrol oyuncusu Ayça Damgacı

Filmin başrol oyuncusu ve senaristi Ayça Damgacı da son derece mutlu olduğunu, ödüllerin sanatçıların yaratıcılığına verildiğini söyledi.

Damgacı, filmde kendi başından geçen öyküyü anlattıklarını anımsatarak, bu rolü canlandırmasının zor yanları olduğunu belirtti. Hüseyin Karabey'in son derece "hakiki ve samimi bir göze sahip" çok iyi bir yönetmen olduğunu söyleyen Damgacı, Karabey'e çok güvendiğini, ama önce kendisinin kendisini eleştirdiğini söyledi. Damgacı, filmin ortak senaryo yazarı olmasının ise işini kolaylaştıran bir yanı olduğunu vurguladı.

İstanbul Film Festivali'nde en iyi oyuncu ödülünü alan Damgacı, bundan sonra tiyatro oyuncusu olarak çalışmalarını sürdüreceğini, yer alacağı yeni projelerde yine önce kendi içine sinmesine önem vermeye devam edeceğini belirtti. Damgacı, "Anlatacak hikaye, paylaşacak hikaye olduktan sonra yoluma devam edeceğim" diye konuştu.

Filmin yapımcısı İngiliz Lucinda Englehart ise filmin ödül almasından son derece memnun olduğunu, ödülün filmin tüm dünyada gösterimini kolaylaştıracağını ve kendisinin de filmin festivallerde gösterilmesi için yoğun çaba harcadığını belirtti.

Filmin yönetmeni Karabey'e, 23 Nisan-4 Mayıs tarihleri arasında New York'ta düzenlenen Tribeca Film Festivali kapsamında en iyi yönetmen dalında 25 bin dolarlık ödül verildi. Festivalden yapılan açıklamada filmin jüri üyeleri tarafından son derece beğenildiği belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious