Gizem perdesi aralanacak

Gizem perdesi aralanacak.14575
  • Giriş : 11.06.2008 / 20:40:00

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) gama ışını teleskopu ''Glast'', Florida'daki Cape Canaveral Üssü'nden, Delta 2 tipi bir füzeyle uzaya fırlatıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

2 katlı füze, teknik bir sorunun giderilmesinin ardından 20 dakika gecikmeyle TSİ 19.05'te uzaya gönderildi. Herşey yolunda giderse ''Glast'' (Gamma-Tay Large Area Space Telescope) teleskobu, fırlatmadan 75 dakika sonra 565 kilometre irtifada yörüngeye oturacak.

Evreni sürekli aydınlatan devasa gama patlamalarını inceleyecek yeni teleskopun göndereceği verilerin, galaksilerin etkin çekirdekleri, pulsarlar ve süpernova kalıntıları üzerindeki gizem perdesini aralayabileceği tahmin ediliyor.

NASA uzmanlarından astrofizikçi Steven Ritz, ''Glast''ın, evrenin yüzde 25'ini oluşturduğu düşünülen karanlık maddenin gizemini aydınlatacağını da düşünüyor. Evrenin yüzde 5'i bildiğimiz madde, yüzde 70'i de boşluk enerjisinden meydana geliyor. Bilim insanlarına göre işte bu enerji, evrenin genişlemesine yol açıyor.

5 yıllığına görevlendirilen, ancak görev süresi 10 yıla dek uzatılabilecek olan ''Glast'', uluslararası işbirliğinin sonucu. 690 milyon dolarlık projenin yüzde 90 kadarını ABD karşılıyor, Almanya, Fransa, İtalya, Japonya ve İsveç de projeye katkıda bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious