'Gizemli muhbir'den çarpıcı ifadeler

  • Giriş : 09.03.2007 / 00:00:00

Danıştay'a düzenlenen silahlı saldırıyla ilgili olarak tutuklanan E.B.'nin ifadesinde, emekli yüzbaşı Muzaffer Tekin'le ilgili çarpıcı iddialarda bulunduğu ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Tekirdağ F Tipi Cezaevi'nde istihbarat görevlilerine ve savcıya ifade veren E.B., jandarma ve emniyetin 'gizli görevlisi' olduğunu iddia etti. E.B. ifadesinde, "Kuva-i Milliye Derneği üyesi, soyadını bilmediğim İrfan ve Gökhan B., aralarında emniyet, askeriye ve MİT'ten görevlilerin bulunduğu güçlü bir oluşum içinde olduklarını söylediler. Gökhan, bana güven vermek için telefondan 'komutanım' dediği kişiyi aradı. Bu komutan, kamuoyunda emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin olarak ismi geçen komutandır. Benim devlet adına çalıştığımı bildikleri için sürekli kendilerine katılmam gerektiğini söylüyorlardı." görüşlerini dile getirdi. Bingöl doğumlu E.B., Danıştay saldırganı Alparslan Arslan'ı tanıdığını, saldırıdan önce evinden Glock marka tabancasının çalındığını, Arslan'ın da saldırıda Glock marka silah kullanması nedeniyle olayın üzerine kalabileceği endişesiyle ifade vermek istediğini bildirdi. E.B., Gökhan ve İrfan isimli kişilerin, Muzaffer Tekin hakkında, 'Çok büyük bir komutandır, generallerle irtibatlıdır, Kuva-i Milliye'nin başındaki hocayı sevmez, biz Muzaffer albayın yanında yer alırız, hocaya karşı yakında dernek de kuracağız.' ifadelerini kullandığını öne sürdü. Kendisinin Kuva-i Milliye derneğine kaydedilmeye çalışıldığını vurgulayan E.B. "Gökhan, Kuva-i Milliye'ye katılmam için benden resim istedi. Kuva-i Milliye'den alacağımız kimlikle çok rahat hareket edeceğimizi hatta silah taşıyabileceğimi söyledi." dedi.

Avukat Alparslan Arslan tarafından 17 Mayıs 2006'da Danıştay'a düzenlenen silahlı saldırıdan bir gün sonra E.B. isimli şahıs olayla ilgili ifade vermek için savcılığa başvurmuştu. Tekirdağ Cumhuriyet savcısı Metin Arda, şikayetçi sıfatıyla E.B.'nin ifadesini almıştı. Olayın ardından tutuklanan E.B., tutuklu bulunduğu Tekirdağ F Tipi cezaevi yönetimine başvurarak yeniden ifade vermek istediğini belirtti. E.B., 24-25 Mayıs tarihinde istihbarat şubesi yetkililerine ifade verdi. E.B. ifadesinde saldırgan Alparslan Arslan ile Muzaffer Tekin hakkında bilgiler verdi. Tekirdağ Başsavcısı Nuri Yiğit, Danıştay saldırısına ilişkin bilgiler üzerine E.B.'nin ifadelerini, soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi. Danıştay soruşturmasını yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Hamza Keleş ve savcı Şemsettin Özcan, E.B.'nin Muzaffer Tekin hakkındaki iddialarını ciddiye almadı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious