'Gizli bir af süreci işletiliyor'

  • Giriş : 02.05.2006 / 00:00:00

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, teröristbaşı Abdullah Öcalan dahil terör örgütünün üst düzey yönetici ve kurucuları için gizli bir af sürecinin işletilmeye çalışıldığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

CHP Meclis grubu toplantısında konuşan Deniz Baykal, AK Parti yönetiminin fırsatını bulduğu anda Türkiye'nin anayasal hukuk düzenini, temel siyaset sistemini çok farklı bir noktaya çekme anlayışında olduğunu belirtti. TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın 23 Nisan günü Genel Kurul'da yaptığı konuşmaya yönelik eleştirilerini sürdüren Baykal, bu konuşmayla Bülent Arınç'ın Türkiye'nin

anayasal düzeniyle, o düzenin temel ilkeleri, kavramlarıyla çelişki içinde olduğunun ortaya çıktığını savundu.

Bu iktidarın 'kafasının arkasında' başka bir gündem maddesinin olduğuna ilişkin toplumda yaygın bir kanaat bulunduğunu dile getiren Baykal, "Şimdi 4. yıla girerken görüyoruz ki değişen hiç birşey yok. AKP yönetimi fırsatını bulduğu anda Türkiye'nin anayasal hukuk düzenini, temel siyaset sistemini çok faklı bir noktaya çekme özlemi ve arayışı içindedir. Takiye artık aleniyet

kazanmıştır'' diye konuştu.

Başbakan Erdoğan'ın, bir süre sonra yaptığı konuşmada Bülent Arınç'a destek sayılabilecek açıklamalar yaptığını ifade eden Baykal, Başbakan Erdoğan'ın 'konuşmam gereken yerde susmayı tercih ediyorum' dediğini hatırlattı. Başbakan'ın, 'daha zamanı gelmedi, Türkiye'nin gelecek 20-30 yılında millet bugün üstü örtülmeye çalışılan gerçekleri hep birlikte söyleyecek' dediğini ifade eden Baykal, "Sen iktidarsın neyi biliyorsun da söylemiyorsun. Dilinin altındaki baklayı çıkar ve söyle. Üstü örtülmek istenen gerçekler ne? Egemenlik duvarda kalmayacakmış ve milletin olacakmış. Egemenlik duvarda kalmış olsaydı sen o başbakanlığa nasıl gelirdin? O egemenlik anlayışı sana bile o yüzde 34 oyla parlamentoda üçte ikilik çoğunluk imkanını sağladı. Dur da bir nankörlük yapma bari'' şeklinde konuştu.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Abdullah Öcalan dahil terör örgütünün üst düzey yönetici ve kurucuları için gizli bir af sürecinin işletilmeye çalışıldığını söyledi. Terörle Mücadele Yasası(TMY) ile terör örgütünün kurucuları ve yöneticilerine af getirildiği yönündeki görüşünü yineleyen Deniz Baykal, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi nezdinde Abdullah Öcalan'ın yargılamasının devam ettiğini kaydetti. AB'nin 6 Ekim 2004 tarihli İlerleme Raporu ile 17 Aralık zirvesinde AB'nin açıkça Öcalan'ın yeniden yargılanmasını istediğini vurgulayan Baykal, "Yeniden yargılayalım, ne çıkar bundan. Nasıl olsa aynı sonuç çıkar... Öyle değil. Aynı sonuç çıkmaz işte. Bu yasa çıktıktan sonra aynı sonuç çıkmaz. Biz bunu söylemeye çalışıyoruz" dedi.

Bu yasadan kimlerin yararlanacağının açıklanmasını isteyen Baykal, yasada bundan yararlanacakların robot resminin çizildiğini, sadece isimlerinin açıklanmadığını kaydetti. Abdullah Öcalan'a af getiren 6. maddenin tasarıya nasıl girdiğinin açıklanmasını isteyen Baykal, Adalet Bakanı Çiçek'in elindeki gizli belgede bunun yazılı olduğunu söyledi. Başbakan Erdoğan'ın, 'Nerdeyse bizi vatana ihanetle suçlayacaklar' dediğini hatırlatan Baykal, "Biz ihanet demedik. Ama bu yasayı çıkararak vatana hizmet etmiyorsun, iyi bir iş yapmıyorsun" dedi.

CHP'nin hiçbir şekilde Terörle Mücadele Yasası'nı desteklemeyeceğini açıklayan Deniz Baykal, "Günahı vebali sizin üzerinize. Haklı olduğunuzu düşünüyorsanız, getirin Meclis'ten aynen geçirin" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious