Gizli buzlanmaya karşı uyarı!

Gizli buzlanmaya karşı uyarı!.12173
  • Giriş : 25.12.2008 / 15:54:00

Kış aylarında oluşan gizli buzlanmaya karşı sürücüleri uyaran emniyet yetkilileri, buzlanma durumunda zincir takmaları ve kış şartlarına uygun lastik kullanmaları gerektiğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yetkililer, sürücülerden ayrıca şehir içi yollarda, kavşaklarda, alt, üst geçitlerde ve köprülerde hızlarını azaltmalarını istedi.

Yurt genelinde kara kış yüzünü gösterdi. Kış mevsimi nedeniyle yağmur, yoğun kar yağışı, şiddetli soğuklar, sis ve don olayları meydana geliyor. Son günlerde karlı ve buzlu yollar nedeniyle kazalarda artış meydana geldi. Emniyet yetkilileri, bu mevsimlerde sürücülere can ve mal güvenliği için daha dikkatli olmaları konusunda uyardı. Araç kullananların yol yüzeyinde oluşmuş gizli buzlanmaya karşı dikkat etmesi gerektiğini belirten Konya Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, sürücülerin lastiklere zincir takmaları ve kış şartlarına uygun lastik kullanmaları gerektiğini belirtti.

Trafikte sadece sürücülerin değil aynı zamanda yaya ve yolcuların da dikkatli olması gerektiğini ifade eden emniyet yetkilileri, "Son günlerde meydana gelen kazalarda büyük maddi ve manevi kayıplara oluyor. Bunları en aza indirmek hepimizin görevi olmakla beraber trafiğin en önemli öğesi olan sürücülere daha çok görev düşmektedir. Bu amaçla karlı ve buzlu yollarda olumsuz hava koşulları nedeniyle kazaların yoğun olarak meydana geldiği Adana, Antalya, Karaman, Ankara ve Beyşehir çevre yollarında trafikte seyredecek sürücüler dikkatli olmalıdır.

Yayalar trafiği tehlikeye düşürecek hatalar yapmamalı, yolcular da seyir halindeyken şoförlerle konuşmamalıdır. Sürücüler özellikle buzlanmış ve karlı kaplı yollarda dikkatli olmalı. Şoförler, tedbirli araç kullanmalı şehir içi yollarda, kavşaklarda, alt geçitlerde, üst geçitlerde ve köprülerde hızlarını azaltmalılar. Yağışlı zamanlar ile görüşün kısıtlı olduğu yol bölümlerinde gündüzleri de kısa hüzmeli farlarını yakmaları can ve mal güvenliği açısından gerekmektedir." dedi.

Emniyet yetkilileri kış aylarında sürücülere şöyle uyarılarda bulundu: "Vatandaşlar, çok gerekli olmadıkça özel araçları ile trafiğe çıkmamalı, toplu taşıma araçlarını kullanmalı. Trafiğe çıkmaları halinde araçlarda mutlaka çekme halatı, zincir, takoz, ilk yardım malzemelerini bulundurmalılar. Araçlarının kışlık bakımını mutlaka yaptırılmış olmalıdır. Yoğun kar yağışı olan yerlerde mutlaka zincir takmalı, kış şartlarına uygun lastik kullanmalarıdır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*