Gizli doğalgaz görüşmesinde gerginlik

Gizli doğalgaz görüşmesinde gerginlik.10321
  • Giriş : 06.11.2008 / 14:59:00

BOTAŞ hesaplarının Meclis KİT Komisyonu’ndaki görüşmeleri, sert tartışmalarla başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Meclis KİT Komisyonu, BOTAŞ'ın hesaplarını incelemek üzere toplandı ancak Komisyon Başkanı Ünal Kacır toplantıyı basına kapalı yapmak isteyince CHP'li vekiller Kacır'a tepki gösterdi.

Komisyon Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Ünal Kacır, 6326 sayılı Petrol Kanununun 43'üncü maddesi gereğince Petrol Kanuna tabi kuruluşların görüşmelerinin gizli yapıldığı belirterek, görüşmeden sadece genel bir görüntü alınmasına izin verdi ve ardından da basına kapattı.

Basının dışarıya çıkarılmasına itiraz eden CHP Gaziantep Milletvekili Akif Ekici, basının kalıp kalmaması konusunda oylama yapılması gerektiğini söyledi. Kacır'ın, “Oylama yapılmasına gerek yok 6326 sayılı Petrol Kanunu böyle söylüyor” demesi üzerine Ekici, “Neyin kanunu? Zaten kış günü insanları perişan etmiş durumdasınız” diyerek tepkisini sürdürdü.

Kacır da “Neyin kanunu? tabirini dikkatli kullanın, bu Türkiye Cumhuriyetinin kanunudur. Kanunun neyini onaylayacaksınız. Bu kadar cahil kaldıysanız bilemem, burası şov yapma yeri değil” dedi.

Ekici, “Halka sadece zam duyuruluyor, fiyatların nasıl oluştuğunu bilmiyoruz” derken, CHP Ankara Milletvekili Nesrin Baytok da Kacır'ın basın mensuplarına kibar davranması gerektiğini söyledi.

DÜZYOL: BELEDİYELER VE KİT'LER ÖDEME YAPMIYOR

BOTAŞ Genel Müdürü Saltuk Düzyol ise toplantı öncesinde gazetecilerin sorularını cevapladı ve 15 milyar YTL alacakları olduğunu, EÜAŞ başta olmak üzere enerji KİT'leri ve belediyelerin ödeme yapmadığını açıkladı. Düzyol, “Doğalgaz zammını haksız görenlerin YPK satış fiyat formülüne bakması lazım. Dolarda son 2 aydaki artış doğalgaz zammının nedeni. Bunu herkesin anladığını sanıyorum ama anlamak istedikleri gibi anlıyorlar” dedi.

Düzyol, Başbakan Erdoğan'ın mart ayında doğalgazda indirim yapılacağı açıklaması hatırlatılınca “koşulları var” yanıtını verdi. Düzyol, “Ben bürokratım, o tarafını bilmem. Maliyetlerin düştüğü anda yani petrol fiyatları düşerse, dolar kuru böyle kalırsa indirim olacak. Bu olmadan indirim yapamayız” diye konuştu.

NTV

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*