Gizli işsizlik, bariz olmaya başladı

Gizli işsizlik, bariz olmaya başladı.8781
  • Giriş : 11.11.2008 / 08:23:00

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker tarım sektörünü değerlendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, ''Tarım sektöründe çalışanlar, işini terk etmek zorunda kalmıştır'' şeklinde değerlendirmeler yapıldığını ifade ederek, 2002 yılında tarımın, 7 milyon 458 kişiyle toplam istihdam içindeki payının yüzde 34,9 olduğunu, bu payın, 2008'in Temmuz ayı itibariyle 6 milyon 288 bin kişiyle yüzde 27,8 olduğunu kaydetti. Eker, ''bu durumun, esasen tarımdan insanların çıkması, işini kaybetmesi olmadığını'' belirterek, ''Zaten burada gizli işsizlik var'' dedi.

Tarım sektöründeki istihdam rakamlarının, ''sektörünün eksikliği veya geriye gidişi'' diye algılanmaması gerektiğini ifade eden Eker, ''İstihdamda, AB'nin ortalama tarım nüfusu yüzde 4-4,5'tur'' diye konuştu.

Eker, önemli olanın tarım ürünleri üretiminde azalma olmaması olduğunu belirterek, sebze ve meyve üretimi ile hayvansal ürünlerde artış bulunduğu söyledi.

Eker, Türkiye'deki zeytin ağacı sayısının son 2 yılda 40 milyon artarak, 99 milyondan, 140 milyona çıkarıldığını bildirdi.

Mehdi Eker, ''Türkiye'nin, giderek daha çok tarımsal ürün ithal ettiği, bağımlı hale geldiği'' eleştirilerini yanıtlarken de 2002'de gıda maddeleri ihracatının 3 milyar 668 milyon dolar, ithalatın 1 milyar 912 milyon dolar olduğunu, 2007'de ise ihracatın 9 milyar 7 milyon dolar, ithalatın 5 milyar 1 milyon dolar şeklinde gerçekleştiğini bildirdi.

Buğday üretiminin yüzde 14-15, arpa üretiminin yaklaşık yüzde 25 düştüğünü ifade eden Eker, ''Herhangi bir sorun olmasın diye, gerek hayvancılık gerek gıda sektöründe, 2007 sonu, 2008 başında ithalat yaptık. Bu, bir kısmı piyasaları düzenlemek için psikolojik amaçlıydı. Gönlümüz, Türkiye'nin daha çok ihracat yapması, mümkünse hiç ithalat yapmaması. Ancak, bu da hiçbir gelişmiş ülke için mümkün değil'' diye konuştu.

Bazı ürünlerde ise artış olduğunu dile getiren Eker, mısır, çeltik, ayçiçeği, kayısı, şeftali ve muzu, buna örnek olarak gösterdi.

Türkiye'nin, üretim açısından 23 üründe ilk 5, 47 üründe ise ilk 10'da yer aldığını ifade eden Eker, ''Türkiye'nin kendi kendine yeten bir ülke'' kavramının, muğlak olduğunu söyledi. Eker, ''Neye göre, standardı ne bunun?'' dedi.

Eker, kuraklık desteği ödemelerinin kalan kısmı olan 229 milyon YTL'nin bir defada hesaplara yatırılacağını ifade ederek, TMO'nun mısır ve fındık alımlarındaki ödemelerinin de en geç cuma gününe kadar yapılacağını belirtti.

Tarım sektörüne yatırım talebinin giderek arttığını dile getiren Eker, uluslararası sermayenin, özellikle Orta Doğu, Körfez ülkelerinin, geçen yılki gıda krizi nedeniyle Türkiye'de ortak yatırım yapma talepleri olduğunu söyledi.

Daha sonra, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile Tarım Reformu Genel Müdürlüğünün, 2009 yılı bütçeleri kabul edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*