"Gizli operasyon iddiaları inanılır değil"

  • Giriş : 02.08.2007 / 09:42:00

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tom Casey, ''ortak operasyon'' iddialarını inandırıcı bulmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD Dışişleri Bakanlığı, Amerikan ordusunun, terör örgütü PKK'ya karşı mücadelede Türk ve Irak hükümetleriyle birlikte çalıştığını belirtti. Bakanlık Sözcüsü Tom Casey, ''ortak operasyon'' iddialarını inandırıcı bulmadığını söyledi.

Casey, Yabancı Basın Merkezi'nde düzenlediği brifingde, Amerikan basınına sızan, ABD'nin PKK'ya karşı Kuzey Irak'ta Türkiye ile birlikte gizli operasyona hazırlandığı iddiasına ilişkin görüşünün sorulması üzerine, "PKK konusunda böyle bir plan varsa da bana bundan bahsetmediler. Basında buna ilişkin haberler var, ancak bunların fazla inanılır olduğunu sanmıyorum" dedi.

Casey, "Türkiye'nin terör örgütü PKK ile ciddi bir sorunu bulunduğunu" ve PKK'nın terörist bir örgüt olduğunu yineleyerek "PKK'nın yönelttiği tehdide karşı Türkiye, ABD ve Irak'ın ortaklık içinde çalışarak harekete geçmesinin aşırı önemli olduğunu düşünüyoruz" dedi.

Sözcü, bu çerçevede ABD ordusunun, "Türk ve Irak hükümetleriyle birlikte çalıştığını" söyledi.

Türkiye'nin Kuzey Irak'a olası bir tek yanlı askeri müdahalesine Washington'un karşı çıktığını yineleyen Casey, Türkiye ile Irak'ın komşu kalmaya devam edeceğini ve bu çerçevede iki ülkenin, PKK tehdidi ve diğer meselelerde birlikte çalışabilecek şekilde iyi ve dostça ilişkilere sahip olması gerektiğini söyledi.

Casey, bu konularda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kuracağı yeni hükümetle birlikte çalışmayı beklediklerini sözlerine ekledi.

'ABD-Türkiye ortak operasyonu' iddiası

ABD'de yayımlanan The Washington Post gazetesinde 30 Temmuz'da yer alan bir makalede, ABD Başkanı George W. Bush yönetiminin, terör örgütü PKK'ya karşı Türkiye ile birlikte Kuzey Irak'ta gizli bir askeri operasyon düzenlenmesini planladığı ileri sürülmüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious