Gizli servis bağlantısı doğrulandı

  • Giriş : 16.02.2007 / 00:00:00

Fransa'da gözaltına alınan bölücü terör örgütü PKK üyelerinin avukatları, sorgu hakiminin geçen hafta aldığı tutuklu yargılama kararına itiraz ettiklerini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Fransız avukatlar William Bourdon, Antoine Comte, Jean-Louis Malterre, Sylvie Boitel ve Jean-Jacques de Felice yaptıkları ortak açıklamada, müvekkilleri aleyhine açılan dava dosyasının “tamamen boş” olduğunu iddia ettiler.

Avukatlar, tutuklu yargılanmalarına karar verilen müvekkillerinin uzun süredir Fransız gizli servisinin çeşitli birimleriyle şeffaf biçimde temas içinde olduklarını da doğruladı.

Fransız sorgu yargıcı geçen cuma, ön soruşturma sonunda, 15 bölücü örgüt üyesi hakkında adli soruşturma açılmasını kararlaştırmıştı. Daha sonra ikinci kez yargıç önüne çıkanlardan 14'ünün tutuklu yargılanmasına karar verilmişti.

Paris'teki operasyonlar çerçevesinde terör örgütünün başkentteki merkezi olan bir “kültür merkezine” de baskın düzenlenmiş, bazı evraklara ve bilgisayarlara el konulmuştu. Bu baskının, terör örgütüne maddi destek sağlayan ve örgütün Avrupa'daki üst düzey sorumluları olduğu tahmin edilen kişilere karşı Paris'in banliyölerinde düzenlenen operasyonlar çerçevesinde yapıldığı belirtiliyor.

Gözaltına alınanlara, teröre mali kaynak sağlama dışında “organize suç” ve ”kara para aklama” suçlamaları yöneltiliyor.

Fransız basını, gözaltına alınanların uyuşturucu kaçakçılığı yapıyor olabileceği ihtimalinin de araştırıldığını belirtiyor.
Paris'teki operasyon, geçen yıl 2 PKK'lı teröristin döviz bürosunda kaynağını açıklayamadığı 200 bin Euro'yu dolara çevirmek isterken gözaltına alınmaları sonucu başlatılan soruşturma çerçevesinde düzenlenmişti. Fransa'da terör örgütü PKK'nın faaliyetleri, 1993 yılında yasaklanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious