Gizli yapılanma deşifre edildi!

Gizli yapılanma deşifre edildi!.13387
  • Giriş : 06.04.2009 / 23:19:00
  • Güncelleme : 06.09.2016 / 16:05:03

Ergenekon Terör Örgütü'nün, teğmenleri kullanarak Harp Okulları'nda gizli bir örgütlenmeye gittiği ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


2. iddianameye göre, ETÖ sanığı Kemal Aydın, askeri okul öğrencilerine "engin bilginin sahibi" olarak tanıtılıyordu ve Kemal Aydın gizli toplantılar düzenleyerek öğrencilere Ergenekon propagandası yapıyordu. ETÖ İddianamesi'ne giren telefon ve yazışma kayıtlarında teğmen ve askeri öğrencilerin, komutanlarından önce Kemal Aydın'a bağlı olduklarını gösteren ifadeler dikkat çekiyor.

Ergenekon Terör Örgütü'nün orduyu arkasına alabilmek için, askeri okullarda çok sistemli bir yapılanma çalışması yaptığı, 2. iddianameye giren telefon görüşmeleri ve belgelerle netleşti. ETÖ soruşturmasında savcılar, İşçi Partisi'nin MİT raporları ile belgelenen "Karargah Evleri"'ne benzer başka bir örgütlenme daha tespit etti.

IFrame

İddianameye göre bu örgütlenmenin gayesi harp okulu öğrencileri ve yeni mezun teğmenleri ETÖ'ye kazandırmaktı. Okullarda yürütülen örgütlenme çalışmasının lideri de Kemal Aydın'dı. Onun altında ise ETÖ sanığı Neriman Aydın ile kamuoyunun Tuğgeneral Ferhat Özgen'in "hazır ola geçerek selamladığı, Kuva-i Milliyeci Durmuş Ali Özoğlu bulunuyordu.

Harp okullarına sızan örgütten şu ana kadar bazı isimler deşifre edildi. Sanıkların ifadelerine bakılırsa genç subaylarla ilk bağlantıyı, itibarının nereden geldiği bilinmeyen Durmuş Ali Özoğlu sağlıyordu. Bir generalin esas duruşta selamlamasına bakılırsa, Özoğlu'nun bazı askeri tesislerde rahatça faaliyet yürüttüğünü tahmin etmek zor değil.

Örgütün deşifre edilen bölümünde teğmen Mehmet Ali Çelebi'nin faal olarak çalıştığı askeri okul öğrencilerini Kemal ve Neriman Aydın kardeşlerle irtibata geçirdiği anlaşılıyor.

Bundan sonra devreye Neriman Aydın giriyor. Gizli toplantılar ayarlanıyor ve genç askerler, "yüce ve bilge kişi" olarak anlatılan Kemal Aydın'ın gizli toplantılarına yönlendiriliyor. Çocuklara ideal bir lider gibi tanıtılan Kemal Aydın da iddianameye göre, bir yandan ETÖ'nün propagandasını yapıyor bir yandan da Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ne karşı öğrencileri kışkırtıyordu.

İddianamede yer alan telefon ve yazışma kayıtlarına bakıldığında genç askerlerin, komutanlarından çok lider olarak gördükleri Kemal ve Neriman Aydın'a bağlı oldukları anlaşılıyor.
NOYAN ÇALIKUŞU 09.10.2006
MERHABA NERİMAN TEYZECİM, … BİR HARBİYELİ OLARAK DİĞERLERİ GİBİ KENDİMİ MİLLİ KONULARDA EKSİK HİSSEDİYORUM. BANA BİRKAÇ KAYNAK GÖNDEREBİLİR MİSİNİZ? …SAYGIDEĞER KEMAL AMCAMA ÇOK SELAMLARIMI İLETİN.

ETÖ soruşturması kapsamında tutuklanan muvazzaf subay Noyan Çalıkuşu'nun bu mesajına, Neriman Aydın'ın gönderdiği cevap da ilginç.

NERİMAN AYDIN 09.10.2006

"BİR KAÇ GÜN ÖNCE BİZ DE KEMAL AMCANLA SENDEN SÖZ ETTİK… SEN ÖYLE BİR İNSANLA TANIŞTIN Kİ, SENİ HER KONUDA YETİŞTİRECEK, GELECEĞE HAZIRLAYACAK ENGİN BİR BİLGİNİN SAHİBİDİR KENDİSİ. ZATEN BÖYLE OLDUĞU İÇİN BİZLERE ÖNDERLİK YAPMAKTADIR… BAYRAMDAN SONRA KEMAL AMCAN BİR HAFTA SONUNU SANA AYIRMAK İSTİYOR... NE ZAMAN MÜSAİT OLURSAN BENİ ARAYABİLİR SÖYLEYEBİLİRSİN TEYZESİ...

Genç subayların, kendilerine "engin bilginin sahibi" ve büyük önder olarak tanıtılan ETÖ sanığı Kemal Aydın için kullandığı tabirler ise çok daha dikkat çekici. Kemal Aydın'ın teğmenlerce bir amca olarak değil, bir ideolog ya da mistik bir lider olarak görüldüğünü söylemek güç değil.

NOYAN ÇALIKUŞU 20.02.2007

SİZ DEĞERLİ BÜYÜKLERİMİZİN NİHAYETSİZ BÜYÜKLÜKTEKİ BİLGİ DAĞARCIĞINDAN YARARLANMAK VE SİZLERİN RUHLARIMIZI ŞAHLANDIRAN DEĞERLİ SÖZLERİNİZİ TEKRAR DİNLEMEK İÇİN HUZURUNUZA GELMEK İSTİYORUZ. AFFINIZA SIĞINARAK PAZAR GÜNÜ EĞER MÜSAİTSENİZ ÇOK DEĞERLİ VAKİTLERİNİZİ ALMAK İSTİYORUZ. ELLERİNİZDEN ÖPER, SAĞLIK VE MUTLULUĞUNUZUN DAİM OLMASINI DİLERİZ.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*