'Gizlilik ilkesi hükümet tarafından çiğneniyor'

  • Giriş : 25.05.2006 / 00:00:00

CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç, Danıştay'a yapılan saldırıyla ilgili hazırlık soruşturmasına ait bilgilerin basına sızmasını eleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

TBMM'de bir basın toplantısı düzenleyen Haluk Koç, Danıştay'a saldırıyla ilgili hayalet soruşturması yürütüldüğünü, adece şeytan taşlandığını savundu. Haluk Koç, soruşturmayla ilgili olarak ''Soruşturma mı yapılıyor, yoksa soruşturulur gibi mi yapılıyor? Soruşturmayı Cumhuriyet savcısı mı yoksa Başbakan eliyle Hükümet mi yapıyor? Yürütme organı ne zamandan beri soruşturmanın doğrudan muhatabı olarak devrededir? Nerede kaldı hazırlık soruşturmasının gizliliği ilkesi?'' sorularını gündeme getirdi.

''Aman Hükümete zarar gelmesin'' diyenlerin bir koro oluşturduğunu, bu kesimin sürekli feryat figan ettiğini ifade eden Haluk Koç, hazırlık soruşturmasının gizliliği ilkesinin, yürütme tarafından iğfal edildiğini, bunun TCK'daki karşılığının da, doğrudan yargıya müdahale olduğunu söyledi.

''Herkes, soruşturmada savcı kadar yetkili... Yok böyle bir şey'' diyen Koç, "Açıkça suç duyurusunda bulunuyorum. Sayın Başbakan, sayın Başbakan muavinleri; sizin ne işiniz var orada? Siz savcı mısınız? Sen kendi konumunda görevini yap. Başbakan ve muavinlerini uyarıyoruz; bu görev Cumhuriyet savcısınındır" diye konuştu.

TÜRPRAŞ'IN YÜZDE 14.76'LIK HİSSE SATIŞININ İPTALİ

Türpraş'ın yüzde 14.76'lık hisse satışının yargı kararıyla iptay edilmesini de değerlendiren Haluk Koç, "TÜPRAŞ'ta yargı tokadını sadece Maliye Bakanı Kemal Unakıtan değil, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da yedi. Erdoğan ve AKP Hükümeti, yolsuzluk konusunda tescillenmiş, markalanmıştır'' şeklinde konuştu.

Konuyla ilgili olarak Maliye Bakanı hakkında 3 kez gensoru önergesi verdiklerini hatırlatan Haluk Koç, ''Bu yargı kararıyla verdiğimiz gensoruların ne kadar haklı olduğu ortaya çıktı. Şu anda siyasi kovuşturmadan kendini aklanmış görenler, yargı kararları çerçevesinde bunalmış durumdadır'' dedi.

Yargı kararıyla birlikte Maliye Bakanı kaynaklı suç ilişkilerinin bulunduğunun bir kez daha tespit edildiğini, Bekan kemal Unakıtan'ın suçüstü yakalandığını ileri süren Haluk Koç, gelecek dönemde Erdoğan ve Unakıtan'ın, Yüce Divan'da hesap vereceğini iddia etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious