Gladyatör böcekler kenelere karşı

Gladyatör böcekler kenelere karşı.13922
  • Giriş : 28.05.2009 / 14:55:00
  • Güncelleme : 28.05.2009 / 15:01:06

Sedir ağaçlarını kurutan kabuk böceklerine karşı laboratuarlarda üretilen Gladyatör böceklerin aynı zamanda kene larvalarını da yediği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Mersin Orman Bölge Müdürlüğü laboratuvarlarında üretilen gladyatör(Thanasimus formicarius) ismi verilen böcekler ağaçları tamamen kurutan Toros Canavarı(kabuk böceği)ismi takılan böceklere karşı biyolojik mücadelede kullanılıyor.

Mersin Orman Bölge Müdürü Mustafa Gözükara, gladyatör böceklerin kabuk böceklerinin larvalarını yiyerek beslendiğini bunun yanında kene larvası da yediğini söyledi.

Küresel ısınmanın artması ile ağaçların zayıf düştüğünü ve zararlı böceklerin ağaçları kuruttuğunu ifade eden Gözükara, böcek zararlarının orman yangınlarından daha fazla olduğunu dikkat çekti.

Özellikle kabuk böceğinin sedir ve göknar ağaçlarını tamamen kuruttuğunu anlatan Gözükara, bu böcekle mücadele etmek için doğada sayıları azaman gladyatör (Thanasimus formicarius)böceğinin laboratuar ortamında üretilerek kabuk böceklerinin etkili olduğu bölgelere bırakıldığını kaydetti.

Bu savaşçı böceklerin aynı zamanda bırakıldıkları bölgede varsa kene zararlısının yumurtalarını da yediğini belirten Gözükara, gladyatör böceklerden 5 bin adet üreterek ormanlara bırakacaklarını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*