Gladyatörlere büyük ilgi

Gladyatörlere büyük ilgi.10809
  • Giriş : 05.07.2008 / 10:59:00

Muğla Müze Müdürü Şevki Bardakçı, aralarında ''Truva'' filmine konu olan Akhilleus'un da olduğu 7 gladyatörün mezar stelinin sergilendiğini Gladyatör Salonu'nu 2 yılda yaklaşık 20 bin kişinin ziyaret ettiğini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Müze Müdürü Bardakçı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Muğla Müzesi'ndeki etnografya salonunda halk kültürünü yansıtan ahşap, işleme, kilim, maden, cam ve ciltçilik sanatları, Anadolu'da düğün töreni, kahve kültürüyle ilgili malzemelerin sergilendiğini söyledi.

Bardakçı, etnografya salonunda yaklaşık 200 yıl öncesinin günlük yaşamının anlatıldığını belirterek, ''Burada özellikle Ege Bölgesi'nde yaşayan insanların günlük yaşamda kullandıkları malzemeler, düğünlerde giydikleri giysiler tarım, hayvancılık ve o dönemin kültürünü anlatan eşyalar bulunuyor'' dedi.

Etnografya salonunu Fethiye ve Bodrum müzelerindeki depolardaki eşyaları getirerek oluşturduklarını bildiren Bardakçı, salonun müzeyi ziyaret eden yerli ve yabancı yaklaşık 10 bin kişi tarafından gezildiğini ifade etti.

-GLADYATÖR SALONU-

Şevki Bardakçı, Muğla Müzesi'nde 2 yıl önce açılan Türkiye'nin ilk gladyatör salonunu bugüne kadar yaklaşık 20 bin kişinin ziyaret ettiği bildirdi.

Bardakçı, Muğla'nın Yatağan ilçesinde 8 yıl önce tesadüfen bulunan ve aralarında ''Truva'' filmine konu olan Akhilleus'un da olduğu 7 gladyatörün mezar stelinin müzede özel bir salonda sergilendiğini belirtti.

Salonun ziyaretçilerden ilgi gördüğünü kaydeden Bardakçı, ''Türkiye'nin ilk gladyatör salonu, açıldığı günden bu yana ziyaretçi akınına uğradı. Salonu bugüne kadar yaklaşık 20 bin kişi ziyaret etti'' dedi.

Gladyatör Salonu'nda antik döneme ait savaşçı iskeletinin de sergilendiğini belirten Bardakçı, salon açıldıktan sonra Muğla Müzesi'ne gelen ziyaretçi sayısının arttığını ifade etti.

Şevki Bardakçı, gladyatör salonunu gezenlere 2 bin yıl önceki dönemin özelliklerini göstermek istediklerini belirterek, şunları kaydetti:

''8 yıl önce Yatağan'da bir işletmeye ait kömür havzalarında, kömür çıkarma çalışmaları sırasında tesadüfen bulunan gladyatör stelleri, müzemizde diğer buluntuların arasında sergileniyordu. Daha sonra bu eserleri özel odada sergileme kararı aldık. Muğla Valiliği ve Mermerciler Derneğinin katkılarıyla müzedeki bir odayı sadece gladyatör stelleri için ayırdık. Salonun duvarlarına o dönemin savaşlarını gösteren fotoğraflarla süsledik. Özel olarak ışıklandırdığımız salonda, gladyatörlerin yaşamlarını, dövüşlerini ve yaşadıkları heyecanlı sahneleri, o çağın atmosferi içinde ziyaretçilere sunmayı hedefledik. 2 yıl önce Yılanlı mevkisinde bulunan antik döneme ait savaşçı iskeleti ile bu savaşçıya ait kılıcı, miğferi ve mezar hediyelerini sergiliyoruz.''

Bardakçı, 7 gladyatör stelinden 6'sının hangi savaşçılara ait olduğunu belirlediklerini, müzede Roma Dönemi'nde ün yapmış Khrysos, Vitalius, Khrysopteros, Amarios, Eumolos, Droseros ve Akhilleus adlı savaşçıların mezar stellerinin sergilendiğini belirtti.

Farklı dönemlere ait 8 bin eserin sergilendiği müzede, 5 milyon yıl öncesine ait gergedan, zürafa ve fil gibi hayvanların fosilleri de bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious