Global çöküntünün freni tutmuyor

Global çöküntünün freni tutmuyor.16540
  • Giriş : 07.10.2008 / 12:51:00

Asya borsalarındaki sarsıntının ardından Avrupa borsaları da özellikle banka hisselerindeki hızlı değer kayıplarının etkisiyle tam bir çöküş yaşandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ABD'den sonra Avrupa'da art arda bankaların batması ve son olarak Fortis'in satılması dünya piyasalarında çöküşü hızlandırdı. Borsalarda yüzde 9'lara varan düşüşler oldu. ABD'de Dow Jones endeksi 2004'ten itibaren ilk kez 10 bin puanın altına indi.
Türkiye'de ise İMKB yüzde 8.62 değer yitirirken, dolar son 13 ayın en yüksek seviyesi 1.3660 YTL'den günü tamamladı. Faiz yüzde 20.41 ile son 2.5 ayın en yüksek seviyesine çıktı

ABD'den başlayan global krizin Avrupa'ya yayılması ve North Rock ile başlayan batış sürecine, son bir haftada Fortis, Dexia, Bradford and Bingley, Hypo Real Estate, gibi dünya devi finans kuruluşlarının eklenmesi global piyasalarda yaşanan çöküşü hızlandırdı. Avrupa'da, Fortis'in kamulaştırılmasının ardından BNP Paribas'a satışı krizin yayılmaya ve derinleşmeye başladığı korkusunu daha da artırdı. Dünya borsalarında yüzde 6'lara varan düşüşler yaşanırken, Türk mali piyasalarında da sert kayıplar gözlendi.

Dünya borsalarındaki bozulmanın da etkisiyle İMKB günü 2978 puan düşüşle 31,574 puan seviesinden tamamladı. Hisse senetlerinin ortalama değer kaybı yüzde 8,62 düzeyinde gerçekleşti. Hacimsiz piyasada satıcıların ağırlıklı yabancılar olması dikkat çekti.

Alternatif piyasalarda da benzer bir seyir izlendi. 14 Nisan 2010 vadeli gösterge tahvliin faizi yüzde 20,41'e ulaşarak 25 Temmuz'dan bu yana gördüğü en yüksek seviyelerine ulaştı. Hacimsiz piyasanın kısavadede yüzde 21'lere ulaşsa bile çok uzun süre bu seviyelerde kalmayacağın öne süren bankacılar, "Piyasada derinlik olmadığı için herkes meecut pozisyonunu koruyor. Yüzde 21'lere doğru bir miktar alım gelebilir bu da faizi aşağı çekecektir. Faizde çok dramatik bir yükseliş beklememek lazım" dedi.

Kurlardaki hızlı çıkışta yabancı yatırımcıların Türkiye'deki pozisyonlarını azaltma çabası ile dövize yönelmesi etkili oldu. Bu arada geçen hafta cuma günü açık olan piyasalarda yabancıların alımlarına karşın yerli yatırımcıların satışlarına rastlandığını bunun da kurlardaki çıkışı sınırladığını söyleyen bir bankacı, "Bu hafta ise yerli satışlarında azalma görüyoruz. Kurlarda bu çıkış sürdüğü için daha üstten satabilirim beklentisi kuvvetlendi herkes bekle gör politikası izliyor. Bu da çok yoğun olmamasına karşın yabancıların döviz alımları karşısında kurlarda daha sert çıkışa neden oluyor. Teknik olarak baktığımızda dolar kuru 1,35'lerdeki teknik seviyesine doğru yükseliyor" değerlendirmesinde bulundu.

Carry trade'lar bozuluyor

Bankacılar global kaygıların etkisiyle Japon Yeni'nin dolar karşısında değer kazanmaya devam etmesinin 'carry trade' adı verilen düşük faizli para birimlerinden borçlanıp Türkiye gibi yüksek faiz veren ülkelere yatırım yapma eğilimini de zayıflattığı belirtiliyor. Bunun da son günlerde Türkiye'den yabancı çıkışını desteklediği ve kurlar üzerinde baskı yarattığı görüşü öne sürülüyor.

Krizin bitmesi 2 yılı bulabilir

Merrill Lynch Başkan Yardımcısı Richard McCormack, global finans krizinin sona ermesinin 1.5-2 yılı bulabileceğini söyledi. Taipei'deki bir konferansta yaptığı konuşmada McCormack, emlak piyasasındaki yavaşlamanın da 1-2 yıl daha sürebileceğini belirtti.

Sarkozy ve Merkel krizi görüştü

Fransa Devlet Başkanı Nicolas Sarkozy ve Almanya Başbakanı Angela Merkel ile finansal krizi konuşmak üzere görüşme yaptı. Sözkonusu açıklama, Sarkozy'nin İngiltere Başbakanı Gordon Brown Avrupa Merkez Başkanı (ECB) Jean Claude Trichet ve Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ile finansal kriz hakkında görüşmeler yürüttüğünü duyurmasının ardından yapıldı.

Avrupa'da kayıp yüzde 6'lara fırladı

ABD'den sonra global krizin Avrupa'ya yayılacağı korkusu dün Avrupa borsalarında tarihi düşüşlere neden oldu. Gün içerisinde Alman borsası yüzde 6'ları aşan düşüşler yaşarken, kapanışa yakın Almanya'nın Dax endeksi yüzde -5,6'lık kayıp yaşıyordu. Yine Avrupa'nın lider borsalarından İngiltere'(de FTSE 100 yüzde 5,33, Fransa'da CAC endeksi yüzde 5,88 oranında değer kaybetti. ABD borsaları ise güne yüzde 4'e varan düşüşlerle başladı. Seansın ortalarına doğru Dow Jones endeksi yüzde 5.77 değer kaybederek dört yıldan bu yana ilk kez 10 bin puanın altına indi. Nasdaq ise yüzde 7.08 değer kaybına uğradı.

Suudi borsası yüzde 9,6 düştü

Arap dünyasının en önemli borsasına sahip Suudi Arabistan'da borsa dün açılışla birlikte sert biçimde düştü. Ramazan Bayramının bitiminin ardından haftanın ilk günü açılan Suudi Arabistan borsası yüzde 9,6 düştü. Körfez bölgesinde Dubai'de borsa yüzde 4,5, Abu Dabi'de yüzde 4, Kuveyt'te yüzde 3,5 ve Umman'da yüzde 6 değer kaybetti. Asya'da Endonezya'da Cakarta borsasında JSX endeksi yüzde 10,03 düşerken, bu Cakarta borsasında şimdiye kadar bir gündeki en büyük gerileme oldu. Güney Kore'de Seul borsasında KOSPI endeksi yüzde 4,3, Çin'de Shanghai Composite endeksi yüzde 5,2 ve Hong Kong'da Hang Seng endeksi yüzde 4,97 değer kaybetti. Avustralya'da borsa yüzde 3,3, Yeni Zelanda'da yüzde 3,27, Singapur'da yüzde 5,61 ve Tayland'da yüzde 6,48 kan kaybıyla haftanın ilk gününü kapattı.

RADİKAL

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*