Global grip salgını kapıda!

  • Giriş : 23.08.2006 / 00:00:00

Küresel bir grip salgını ile ilgili yapılması gereken hazırlıklar konusundaki genelge Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Resmi Gazete'de yayımlanan genelgede, gribin her yıl sonbahar ve kış döneminde insanlar arasında salgın şeklinde görülen oldukça bulaşıcı bir hastalık olduğuna dikkat çekilerek Türkiye ile birlikte birçok ülkede de tespit edilen kuş gribi hastalığının zaman içinde insandan insana bulaşma özelliği kazanabilecek yeni bir grip virüsünün oluşmasına neden olduğu belirtildi. Bu hastalığın dünya çapında çok büyük bir grip salgını oluşturabileceği tahmin edilirken, büyük bir nüfusu etkileyecek böyle bir salgın ihtimaline karşı kamu kurum ve kuruluşlarınca alınması gereken tedbirler sıralandı.

Sağlık Bakanlığı'nın hazırladığı belirtilen "Ulusal Pandemi Planı"nın internet ortamında www.grip.saglik.gov.tr. adresinde yayınlanmakta olduğu belirtilirken, burada konu ile ilgili ayrıntılı ve güncel bilgilere ulaşabilmenin mümkün olduğu kaydedildi.

Ulusal Pandemi Planı doğrultusunda İl Sağlık Müdürlüklerince "İl Pandemi Planları"nın hazırlandığına dikkat çekilerek şu ifadelere yer verildi: "Bu planlarda, olası bir salgın durumunda illerimizde bulunan kamu kurum ve kuruluşlarınca yerine getirilmesi gereken görevler ve tedarik edilmesi gereken tıbbi malzemeler belirlenmiştir. Sözkonusu planların uygulanması ve görevlerin yerine getirilmesi konusunda tüm kamu kurum ve kuruluşlarınca gereken dikkat ve hassasiyet gösterilecek, bu konudaki hazırlıklara derhal başlanacaktır."

Bir salgın durumunda, hastaneler ve tedavi merkezleriyle birlikte kamu kurumlarında da sağlık hizmeti verilebilmesi amacıyla İl Sağlık Müdürlükleri ile işbirliği içinde çalışmalara başlanacağı ve tespit ve planlamalar doğrultusunda hazırlıkların tamamlanacağı ifade edildi.

Salgın durumunda vakaların ilk değerlendirmesini yapmak üzere İl Pandemi Planı kapsamında belirlenen kurumlarda birer sağlık biriminin oluşturulacağı belirtilirken, böylece bütün hastaların hastanelere başvurmasının önüne geçilerek sağlık hizmetlerinin aksamasına meydan verilmeyeceği vurgulandı

Ayrıca, küresel bir grip salgınında mevcut hastanelerin yataklı tedavi ihtiyacına cevap veremeyeceği düşünüldüğüne dikkat çekilerek, böyle bir salgından önce hangi kamu binalarının hastaneye dönüştürülebileceğinin planlanacağı aktarıldı.

Küresel bir grip salgınında Başbakanlık Kriz Yönetim Merkezi ve il kriz merkezleri Sağlık Bakanlığı'nın talebiyle devreye gireceği ve kriz yönetiminin başlatılacağı bildirildi.

Hizmetlerin aksamadan yürütülmesi için, bütün kamu kurum ve kuruluşları personelinin görev tanımını yaparak görevde kalması gerekenlerin sayısının ve kritik düzeydeki personelin belirleneceği belirtilerek, bütün kamu kurum ve kuruluşlarının bilgilendirilmesi amacıyla merkezde Sağlık Bakanlığı, illerde ise valiliklerin koordinasyonunda il sağlık müdürlükleri tarafından bilgilendirme ve işbirliği toplantılarının düzenleneceği ve uygulamaların Sağlık Bakanlığınca yakından takip edileceği dile getirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious