Global krizin faturası 20 trilyon dolar

Global krizin faturası 20 trilyon dolar.10006
  • Giriş : 24.12.2008 / 08:31:00

Merkez Bankası eski Başkanı Gazi Erçel, yaşanan ekonomik krizin dünyaya ne kadar malolacağının hesabını çıkardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Antalya'da yapılan "İş'le buluşmalar" programına katılan Merkez Bankası eski Başkanı Gazi Erçel, yaşanan ekonomik krizin dünyaya maliyetinin 20 trilyon doları bulacağını söyledi. Bu rakamı fikirlerine güvendiği, hesapları iyi yapan, geleceği görebilen kişilerle yaptığı görüşmeler sonucu ortaya attığını dile getiren Erçel, aslında krizin yaklaşık 1,5 yıl önce başladığını belirtti.

İş Bankası tarafından düzenlenen 'İş'le Buluşmalar' toplantısı, Talya Convention Center'da yapıldı. Toplantıya iş ve siyaset dünyasından ünlü isimler katıldı. Toplantıda söz alan Merkez Bankası eski Başkanı Gazi Erçel, her ülkenin krizden farklı şekillerde etkilendiğini söyledi.

Krizin ABD'de başladığını ve bütün dünyayı etkisi altına aldığını hatırlatan Erçel, yeni başkan Obama'nın göreve geldikten sonra bu konuya eğilmesi halinde 2009 yılının ortalarına doğru iyileşmelerin başlayacağını bildirdi. Aksi halde bu sürenin daha da uzayabileceğini aktaran Erçel, "Önümüzdeki yıl IMF'den Türkiye'ye 20-25 milyar dolar geleceğini düşünüyorum. Eskiden IMF'den para istemiyorduk. Gerek yok diyorduk. Ama şimdi para lazım. Bu yüzden IMF'ye önem vermek gerekiyor." şeklinde konuştu.

ÖZİNCE: "KUR POLİTİKASINDA DÜZENLEMELER YAPILMALI"

Daha sonra söz alan ve bir saatten fazla konuşan Türkiye Bankalar Birliği Başkanı ve İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, sözlerine Antalya'yı överek başladı. Antalya'ya krizi övmeye değil, krize karşı alınan tedbirleri örnek olarak Anadolu'nun diğer illerine aktarmak için geldiğini bildiren Özince, kur politikasını yeniden değerlendirmek, gözden geçirmek için iyi bir fırsat olduğunu dile getirdi. Kurun kısa vadeli yabancı spekülatörlerin iradesine bırakıldığı gibi bir kaygı bulunduğuna değinen Özince, bunların bir an önce giderilmesi gerektiğini savundu. Özince, kur politikasının değiştirilemeyeceğini ancak buna etki eden unsurlarla ilgili bazı düzenlemelerin yapılabileceğini iddia etti.

Özince, Türk lirası vadeli mevduatta parasını tutan çok ciddi sayıda kısa vadeli yatırımcı ve yabancı yatırım fonu bulunduğunu, bunun da değerinin 20-25 milyar YTL civarında olduğunu kaydetti. Özince, kredi kartı borçları dolayısıyla zor duruma düşen vatandaşları da onlara kredi kartı veren bankaları da uyardı. İşbankası'nın Türkiye'de bir numaralı özel banka olduğunu ancak kredi kartı satışında 4. sırada yer aldıklarını ifade eden Özince, "Herkesin de ayağını yorganına göre uzatması lazım. Her reşit Türk vatandaşının borcunu bilmesi gerekir. Vatandaş yaşadığı sıkıntıları anlatan mektuplar yazıyor ve biz bunlara tabiî ki üzülüyoruz. Ama vatandaşın bu hale gelmemesi, imkanı olmayana da kredi kartı verilmemesi lazımdı." dedi.

Özince, ellerindeki imkanlar doğrultusunda borçlularla ilgili bazı iyileştirmeler, vade uygulamaları yapılması düşüncesinde olduklarını ancak devletin de buna katkı sağlaması gerektiğini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*