Gmail çevrimdışı kullanılabilecek

Gmail çevrimdışı kullanılabilecek.42726
  • Giriş : 29.01.2009 / 23:09:00

Google, e-posta servisi Gmail"i, tarayıcı odaklı olarak çevrimdışı kullanılacak şekilde güncelledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Arama motoru olarak çıktığı yolda İnternet devi olarak yürümeye devam eden Google, e-posta servisi Gmail"i posta kutusunun boyutuna göre çevrimdışı (Offline) olarak kullanılabilmek üzere güncelledi. Firmanın bu güncellemeyi yapacağı söylentisi geçtiğimiz Temmuz ayından beri İnternet dünyasını meşgul ediyordu.

Google"ın belli dil seçeneklerinde (İngilizce, Almanca, ABD gibi) ayarlar seçeneği altında opsiyonel olarak sunduğu ”Google Labs” seçenekleri arasında sunduğu yeni özellik, aktifleştirildiği zaman Gmail ana sayfasında sağ üst köşede bir “Offline” seçeneğinin çıkmasını sağlıyor.

Beliren “Offline” seçeneğini tıklandığı zaman, Gmail veritabanında bulunan elektronik postalar ve ekleri, tarayıcı üzerinden erişilebilen yerel bir veritabanına depolanmaya başlıyor. Kullanıcılar, İnternet bağlantısına sahip olmadıkları durumda yerel veritabanlarında depolanan iletilere ulaşarak tarayıcıları üzerinden geçmiş e-postalarını kontrol edebiliyorlar.

Google Calendar (Google Takvim) servisinden faydalanan Google Apps kullanıcılarının da önümüzdeki haftalarda takvimlerine ve dökümanlarına çevrimdışı ulaşabileceğini belirten Google, takvim ve diğer servislerin çevrimdışı desteğinin öncelikle salt okunur olarak sunulacağını açıkladı.

Google"ın 27 Ocak 2008 Salı akşamı aktifleştirdiği deneysel özellik, tüm deneysel Gmail özellikleri gibi kullanıma sunulduğu ilk anda tüm hesaplarda aktif olmuyor, eğer dil seçiminizi değiştirdiğiniz halde Google Labs uygulamaları altında çevrimdışı seçeneğini göremiyorsanız, deneysel özellik henüz sizin hesabınız için aktifleştirilmemiş demektir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*