GM’ye son darbe Gebzeli otomotivciden

GM’ye son darbe Gebzeli otomotivciden.14287
  • Giriş : 14.12.2008 / 10:09:00

1.6 milyar dolara inen ve son umudunu Başkan Bush’a bağlayan GM Türkiye’den de darbe yedi. GM’e cam, sac ve plastik aksam satan Gebzeli yedek parçacılar şirketi müşteri listesinden çıkardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


ABD'nin en büyük otomotiv şirketi General Motors'un Senato'dan önce Türk yan sanayicilerinden veto yediği ortaya çıktı. Türk yedek parça firmalarının, 14 milyar dolarlık kurtarma paketinin reddedilmesi nedeniyle iflasın eşiğine gelen şirketi son aylarda müşteri listesinden 'zorda' diye çıkardığı belirlendi. Yıllık satışları 178, zararı ise 38 milyar doları bulan GM, son aylara kadar Türkiye'den yıllık değeri 200 milyon doları aşan sac, cam, plastik aksam ve döküm gibi parçalar gibi yan sanayi ürünleri ithal ediyordu. Alınan ürünler GM'in Avrupa operasyonlarında kullanılıyor. Konuya yakın kaynaklar GM Avrupa Satın Alma Ofisi'nin son dönemde yaptığı ihalelere Türk firmalarının ilgi bile göstermediğini belirtti. Aynı kaynak, 'Özellikle Opel Avrupa'daki üretimi için Türkiye'den önemli miktarda parça satın alıyordu. Ancak şirketin zor durumda olduğu daha önceden bilindiği ve bu durumun giderek daha da kötüleştiği görüldüğü için firmalarımız kendilerini güvencede hissetmedi' dedi.

RİSKLİ GÖRÜLDÜ

BİR başka kaynak ise parça satışının yeni projelere ilişkin ürünlerde durduğunu kaydederek, 'Bunlar için yeni yatırım gerekiyor. GM risk altındayken Türk firmaları da böyle bir yatırıma girmek istemedi' diye konuştu. GM birkaç yıl öncesine kadar Türkiye'den alım için 500 milyon dolarlık hedef koymuştu. Ancak satışlarının olağandışı şekilde daralması ve aşırı fiyat kırımı istemesi nedeniyle bu hedef tutmadı.

Yan sanayi ihracatın yıldızı oldu

Yıl Oto yan sanayi ihracatı (Milyar dolar)

2005 3.5

2006 4.5

2007 6.3

2008 (10 aylık) 6.3

Star gazetesi

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*