Göçmen kuşlar geliyor 'kuş gribi' tehlikesi!

Göçmen kuşlar geliyor 'kuş gribi' tehlikesi!.19802
  • Giriş : 03.03.2008 / 13:57:00

Burdur Tarım İl Müdürlüğü, kanatlı hayvanların göç yolundan geri dönmesinden önce okul müdürleri ve vatandaşları uyardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Burdur'un kanatlılar için önemli bir konaklama merkezi olduğunu hatırlatan Tarım İl Müdürü Kadir Güven, "Tehlike tamamen geçene kadar vatandaşlarımız ve tavuk üreticilerimiz çok dikkatli olmalı." diye konuştu.

Unicefin katkılarıyla ülke genelinde yapılması planlanan kuş gribine karşı toplumsal bilincinin artırılmasına yönelik ilk eğitim toplantısı, Burdur Milli Eğitim Müdürlüğü Bilim Sanat Merkezi'nde gerçekleştirildi. İl Tarım Müdürlüğü ile İl Sağlık Müdürlüğü koordinasyonunda gerçekleştirilen toplantıda kuş gribinin bulaşma yöntemleri sinevizyon gösterisi eşliğinde anlatıldı.

Milli Eğitim Müdürlüğü idarecilerine yönelik toplantıda gribin dünyanın çeşitli ülkelerinde görüldüğü ve ölümlere neden olduğu hatırlatıldı. Kuş gribi hastalığının hayvandan hayvana ve hayvandan insana geçebildiğini anımsatan Kadir Güven, özellikle küçük çocukların hastalıktan daha fazla etkilendiğini vurguladı.

Bu yüzden göç dönemlerinde kanatlıların konakladığı Burdur'daki vatandaşların çok daha hassas olması gerektiğini açıklayan Güven, "Geçen yıllarda ilimizde hastalığa sadece bir köyde bu gribe rastlandı. Ekiplerimizin hızlı müdahalesi ile hastalık vatandaşlarımıza bulaşmadan yok edildi. Biz yine önlemlerimizi aldık, hazırlıklarımızı yaptık. Vatandaşlarımızdan şüpheli kanatlı ölümlerini mutlaka bize bildirmelerini istiyoruz." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious