Göçmen reformu tartışması alevlendi

  • Giriş : 09.04.2007 / 00:00:00

Amerika'da son göçmen reformu tasarısının Temsilciler Meclisi'nde 7 Kasım seçimleri öncesi reddedilmesinden sonra bu konuda oluşan sessizlik bozuldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Mart ayının son haftasında Temsilciler Meclisi alt komisyona sunulan partiler üstü STRIVE Act adlı yasa teklifinden sonra, Beyaz Saray'da bu konuda yapılan ve Z Vizesi planını da içeren reform paketi önerisinin kamuoyuna yansıması, tartışmayı alevlendirdi.

Önceki gün Los Angeles'ta dev bir gösteri yaparak, reform talebini yineleyen göçmen hakları savunucularından sonra Başkan George Bush da, Paskalya tatilinin son gününde Arizona'da sınır ziyaretinde bulunarak, konuyu gündemine aldığını gösterdi. Beyaz Saray kaynakları, Başkan Bush'un göçmen reformu paketinin Kongre sürecinin Ağustos ayına kadar biteceğini beklediğini dile getiriyorlar.

İç Güvenlik Bakanı Michael Chertoff ile Ticaret Bakanı Carlos Gutierrez'in de Mart ayı başında basına yansıyan Kongre bilgilendirmeleri dışında son günlerde özellikle Cumhuriyetçi Partili Senatörlerle özel toplantılar yaparak onları göçmen reformu konusunda ikna etmeye çalıştıkları belirtiliyor.

Öte yandan önceki gün basına yansıyan Z Vizesi önerisine Beyaz Saray'dan açıklama geldi. Beyaz Saray Sözcüsü Scott Stanzell, basına yansıyan çalışmanın, bu konudaki çalışmaların başlangıç noktasına ait bir taslak olduğunu, son şekli verilmiş bir öneri olmadığını söyledi. Açıklamaya göre, Z Vizesi planı, Beyaz Saray ile Cumhuriyetçi Senatörler arasındaki konsensüs arayışları kapsamında not alınan önerilerden oluşuyor.

Bu konuda Beyaz Saray uzmanların yoğun çalışmalarını sürdürdükleri kaydediliyor. Z Vizesi planının basına yansımasından sonra, Los Angeles'ta toplanan binlerce kişi, planı eleştirerek tepki göstermişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious