Göçmenlere askerlik müjdesi!

  • Giriş : 02.03.2007 / 00:00:00

Göçmen statüsüyle vatandaşlığa geçmiş olanların askerlikten muaf tutulmaları sağlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Askerlik Yasası'nda yapılan değişiklikle, göçmen statüsüyle Türk vatandaşlığına geçmiş olanlara, geldikleri ülkede askerlik yaptıklarını belgeledikleri takdirde Türkiye'de askerlikten muaf tutulmaları sağlandı.

TBMM Genel Kurulu'nda askerleri ilgilendiren ve 2005'ten bu yana bekleyen 4 ayrı yasa tasarısı hızla görüşülerek kabul edildi. Askerlik Yasası'nda yapılan değişiklikle, özellikle Bulgaristan'dan gelen Türk soylu Bulgaristan vatandaşlarının mağduriyeti giderilecek. Ancak yasa, Azerbaycan ve Ahiska Türkleri için de geçerli olacak. 2005'te bu şekilde 1055 Bulgar göçmeninin bulunduğu belirtiliyor.

TSK Personel Yasası'nda da astsubaylıktan teğmenliğe geçişi düzenleyen maddede değişiklik yapıldı. Yapılacak seçme sınavlarında başarılı astsubaylar artık, gönderilecekleri okul ve kurslarda değil "subaylık nosyonu kazandırma eğitimlerinde" başarılı olmaları gerekecek. "Söz konusu personelin okul ve kurslarda geçen sürelerinin, nasıp tarihine eklenerek, teğmenlik bekleme süresinden sayılmasından" vazgeçilirken, atamanın 30 Ağustos'tan sonraya sarkması halinde hiçbir şekilde maaş farkı ödenmeyeceği hükmü getirildi.

Bu yasa ile aile yardımı yapılacak TSK personelinin çocuklarının yaş sınırı da yükseltildi. Erkek çocuklar için konulmuş olan 19 yaş sınırı, Devlet Memurları Yasası'na paralellik sağlanması amacıyla 25 yaşa yükseltildi. Yaşı 25'i geçse de evlenmedikleri takdirde kızlar için aile ödeneği ödenmesine devam edilecek. Eski düzenlemede kızlar için en fazla 25 yaşına kadar ödeme yapılabiliyordu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious