Göçük altında kalan 2 işçi toprağa verildi

Göçük altında kalan 2 işçi toprağa verildi.16319
  • Giriş : 23.03.2008 / 15:17:00

Ordu'nun Gölköy ilçesinde bir okul inşaatında çalışırken kayan toprağın altında kalan 3 işçiden 2'sinin cenazeleri kaldırıldı. Yaralanan 1 işçinin tedavisi ise sürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Gölköy ilçesinin merkeze bağlı Kuşluvan Mahallesi'nde yapımına geçen yıl başlanan 18 derslikli Kuşluvan İlköğretim Okulu binasının arka bahçesinde, dün akşam üzeri saat 18:30 sıralarında iş makinesiyle 5 metrelik kanal açarak atık su boruları ve okulun kanalizasyon hattını döşendi. Bu sırada Abdurrahman Şahin (17), Ramazan Şahinkaya (39) ve Bayram Hüsamettin Macit (44) isimli işçiler, üzerlerine kayan toprağın altında kaldı. Mahalle sakinleri hemen kazma-kürek ve iş makinesiyle müdahale ederek, Abdurrahman Şahinkaya'yı yaralı olarak kurtardı. Toprak altında kalan evli ve 3 çocuk babası Ramazan Şahinkaya ve Bayram Hüsamettin Macit'in cesetleri ise yaklaşık 1 saatlik çalışmayla çıkarıldı.

112 Acil Servis ekipleri tarafından Gölköy Devlet Hastanesi Acil Servisi'ne kaldırılan Abdurrahman Şahinkaya, daha sonra Ordu Devlet Hastanesi Acil Servisi'ne sevk edildi. Yaralının sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Kuşluvan Mahallesi'ndeki okul inşaatının 50 metre karşısında oturan Cemal Şahinkaya (64), "Onlar burada çalışırken yanlarına gittim, uyardım. Burası göçebilir, dikkat edin dedim. Onlar da aşağıda çalışıyorlar, kanalizasyon borusu döşüyorlardı. Beni duymazdan geldiler, dinlemediler. Ben ayrıldım, aradan 15-20 dakika geçti. Oradan kardeşim geldi, dedi 'Ramazan göçükte kalmış koş'. Ben koşarak gittim ama sadece toprak vardı, kimse görünmüyordu. O arada bir ses geldi ve sesin olduğu yere gittik, o çocuğu çıkardık ama diğerleri ölmüştü. Ben daha önce bu işlerde çalıştım. Burası göçebilir diye uyardım ama bu kadar cahillik olmaz. Bu toprak, binanın yerinden çıkarılarak yığılan toprak. Yığma toprak. Onlar beni hiç dikkate bile almadılar." dedi.

Günlük 40 YTL yevmiyeyle aynı inşaatta çalışan ancak olay günü izinli olduğunu söyleyen Savaş Deveci (30) de, "Burada atık su borularını döşerken, çok dar kazılan bir kuyuda, bunun yanında yığma toprak olduğu için bu olaylar oldu. Sadece ilgisiz ve dikkatsizlikten kaynaklandı. Resmen cehalet. Katliam oldu burada. 5 -6 metrelik çukur var burada ve hemen üzeri de yığma toprakla dolu. Ramazan, bugün de ikindi vakti gelmiş, yarım yevmiye yapayım diye. Normalde buranın işçisi ama aslında bugün izinliymiş. Hem iş bitsin, hem de 20 YTL, yarım gün yevmiye alayım diye işbaşı yapmış. Toprak kaydığında zaten iş makinesi buradaydı. Anında müdahale edildi ama bir kişi canlı alınabildi diğerleri canlı toprağa gömüldü. Pestil oldu. Yaklaşık 1,5 saatte çıkarabildik." dedi.

Toprak altında kalarak hayatını kaybeden Ramazan Şahinkaya'nın ağabeyi Mehmet Şahinkaya da, "Bu insanların sigortası olabilir ama aşağıya indirilmemesi lazımdı. En azından iş ve işçi güvenliği alınabilirdi. Tedbir alınmadan indirilmemesi lazımdı. İhmalkârlık, cahillikti. Yığma toprak orası. Ucuza yaptırmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Buraya koymuşlar toprağı, o diğer çocuk da gitti. O insan oraya indirilir mi? Kim geri verecek şimdi Ramazan'ı? Onun 3 çocuğuna biz ne diyeceğiz şimdi?" diyerek tepki gösterdi.

Polis olayla ilgili soruşturma başlatırken, olaya Cumhuriyet Savcılığı el koydu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious