Göçük altındaki 30 saati anlattı

Göçük altındaki 30 saati anlattı.8704
  • Giriş : 27.08.2008 / 17:08:00

Kurtulursam koyun kesmek için adakta bulundum. Hatta ölen çocukla anlaşmıştık.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Zonguldak'ın Kilimli beldesindeki kaçak kömür ocağında meydana gelen göçükten yaklaşık 30 saat sonra sağ kurtulan Ahmet Erol Koçaklı, ''Üzerim hep doluydu. 30 metreye kadar üzerim göçtü. Kurtulursam koyun kesmek için adakta bulundum. Hatta ölen çocukla anlaşmıştık'' dedi.

Damarlı Mahallesi Orta Damar mevkisinde, kaçak kömür ocağında, 25 Ağustos Pazartesi günü saat 13.00 sıralarında tavan kısmından toprak kayması sonucu oluşan göçükten sağ çıkarılarak kaldırıldığı Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi'nden Zonguldak Karaelmas Üniversitesi (ZKÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi'ne sevk edilen 5 çocuk babası Koçaklı (35), gazetecilere açıklamada bulundu.

Koçaklı, saat 12.50 civarında iş bitmek üzereyken ocakta direklerin aniden kırılmaya başladığını, ileri doğru kaçtığı sırada da üzerine taşların yığıldığını söyledi.

İşinin saat 13.00'da biteceğini, ancak o sırada göçük altında kaldığını anlatan Koçaklı, şunları kaydetti:

''Üzerim hep doluydu. 30 metreye kadar üzerim göçtü, 'öldüm' dedim. Tekrar maden ocağına girmem. Ocakta her şeyi düşündüm. İçerdeyken kurtulursam koyun kesmek için adakta bulundum. Hatta ölen çocukla anlaşmıştık. 'Buradan kurtulursak ortak adak kesilim' dedim. O da 'tamam ağabey keselim' dedi. O öldü. Ocakta bağırarak konuşuyorduk. 'Çok kötüyüm ağabey, nefes alamıyorum' diyordu. Taşlar üzerine yığılmıştı.''

SAĞLIK DURUMU İYİYE GİDİYOR

ZKÜ Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selçuk Keser de yaralı olarak getirilen Koçaklı'nın genel vücut ve sağ bacağında ezilme ile açık kırık olduğunun belirlendiğini söyledi.

Yaralının hastaneye geldiği zaman acil müdahalesinin yapıldığını anlatan Keser, şöyle konuştu:

''Genel durumu iyi. Medikal ve cerrahi müdahalesi takip ediliyor. Diğer dahili branşların da takibi altında. Bundan sonraki gelişmeleri de takip edeceğiz. Maalesef 'ezilme sendromu' dediğimiz vaka gerçekleşmiş. Vücudunun ezilmesi sonucu ortaya çıkan hasar özellikle böbreği rahatsız etmekte. Böbrek yetmezliğine yol açabilmektedir. Medikal tedavi önemli. Her şey yolunda gitse bile taburcu için süre vermek zor. Açık kırığı var, gerekli cerrahi müdahale yapılmasına rağmen iyileşme için süre gerekli. Kaslarda ve sinirlerde zedelenme mevcut. İyileşmesi için ortalama 3 aylık süre gerekli olabilir.''

30 SAAT SONRA SAĞ KURTULDU

Damarlı Mahallesi Orta Damar mevkisinde, kaçak kömür ocağında, 25 Ağustos Pazartesi günü saat 13.00 sıralarında tavan kısmından toprak kayması sonucu oluşan göçükte, Aşkın Balık (17), ağabeyi Murat Balık (21) ve Erol Koçaklı mahsur kalmıştı.

Mahsur kalanlardan Aşkın Balık (17) 9 saat, Koçaklı ise 30 saat sonra sağ çıkarılmıştı.

İşçilerden Murat Balık'ın ise cesedine ulaşılmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*