Göçük hakkında kim ne dedi?

Göçük hakkında kim ne dedi?.10079
  • Giriş : 21.02.2007 / 00:00:00

Zeytinburnu'nda beş katlı binanın yıkılmasının ardındaki nedenler tartışılmaya başlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul Ticaret Odası Meslek Komitesi Başkanı Mimar Süleyman Uluocak, depremin ardından binaya 'oturulamaz' raporu verildiğini hatırlatarak, "Bu bina Zeytinburnu'ndaki 2 bin 300 çürük binadan biri. 20 yıllık olduğundan dolayı oldukça yıpranmış. O dönemde hazır beton kullanılmadığından dolayı da muhtemelen beton elle dökülmüş. Beton ile birlikte demirde teknik şartlara uygun olmayınca bina yıkıldı." dedi. Binanın alt katında bulunan fırının kolonları tahrip ettiğini belirten Uluocak, "Sıcaklık betonun özelliklerini ayrıştırmış." dedi.

İstanbul Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'nden Dr. Ömer Faruk Kültür ise fırından kaynaklanan sürekli ısınma ve soğuma durumunun kolonları olumsuz etkilediğini söyledi. Her iki uzman da binanın yıkılma sebebinin sadece fırından kaynaklanmadığını belirtti.

İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Cemal Gökçe ise Zeytinburnu'ndaki binaların tümünün, İstanbul genelindeki binaların da büyük bölümünün korozyona (aşınma) uğradığını söyledi. Zeytinburnu'ndaki binanın yıkılmasında, fırının tek etken olmadığını vurgulayan Gökçe, "Eğer öyle olsaydı, altında fırın bulunan diğer binaların da çökmesi gerekirdi. Bölgedeki tüm binalar zaten ciddi şekilde korozyona uğramış durumda. Tehlike buradan kaynaklanıyor." açıklamasını yaptı.

Prof. Ercan: Binanın ayakta kalması mucize

Türkiye Jeofizik Kurumu Başkanı, deprembilimci Prof. Dr. Ahmet Ercan, Zeytinburnu'nda çöken binanın enkazını inceledikten sonra, "Bu binanın bugüne kadar ayakta kalması mucize" dedi.

Belediye: Bu durumda 102 bin bina var

Bakırköy Belediyesi İmar Müdür Yardımcısı İlyas Çınar, İstanbul'un sadece sahil şeridinde 102 bin binanın acilen onarım ve güçlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious