Göçükte ki 17 kişi ölü olarak çıkarıldı

  • Giriş : 02.06.2006 / 00:00:00

Balıkesir Valisi Hatipoğlu; ’Göçük altında kalan 17 kişi ölü olarak çıkarıldı’ dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Balıkesir Valisi Selahattin Hatipoğlu, Dursunbey ilçesine bağlı Odaköy’de Şentaş Madencilik’e ait kömür ocağında meydana gelen grizu patlamasının ardından oluşan göçükte toprak altında kalarak ölenlerden çıkarılanların sayısının 17 olduğunu söyledi. Hatipoğlu, şu anda göçük altında kimse kalmadığını kaydetti.

Kömür ocağında dün saat 18.30 sularında meydana gelen göçük sırasında madende 57 kişi bulunduğunu belirten Vali Hatipoğlu, ocağın 2 galerisi olduğunu, patlamanın birinci galeride meydana geldiğini bildirdi.

40 kişinin ocaktan sağ çıkmayı başardığını, bunlardan yaralı olan biri mühendis 7 kişinin Dursunbey Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındığını aktaran Hatipoğlu, göçük altında kalan 17 kişinin ölü olarak çıkarıldığını kaydetti.

Patlamanın saat 18.30 sıralarında meydana geldiğini, saat 21.00 civarlarında öğrendiklerini aktaran Vali Hatipoğlu, ”Patlama birinci galeride olmuş. Patlama sırasında diğer galeride 40 kişi varmış. Bunlardan 35’i kendini kurtarmış, beşi ise patlamanın olduğu bölüme yardım etmek için geçmiş. Onlar da gazdan zehirlenmiş. Bu beş kişiyi akşam çıkardık. Göçük atında kalan 17 kişinin cesedini de yoğun bir çalışma sonucu bu sabah saat 06.00 civarında çıkardık.” dedi.

Göçük altından çıkarılan 17 kişinin yıkama ve cenaze işlemlerinin Dursunbey Belediyesi tarafından yapıldığını, cenaze namazlarının Dursunbey’de cuma namazını müteakip kılınacağını dile getiren Vali Hatipoğlu, ”Ölenlerin hepsi de Dursunbey’e bağlı köylerden. Cenazeleri, cuma namazını müteakip kılınacak cenaze namazının ardından köylerine gönderilecek.” şeklinde konuştu.

Şentaş Madencilik’in 25 yıldır faalyet gösterdiğini ve ruhsatlı olduğunu bildiren Vali Selahattin Hatipoğlu, ”İlk belirlemelere göre patlama, gaz sıkışmasından meydana gelmiş. Daha ayrıntılı bilgi edinilmesi için çalışma ve incelemeler yapılıyor.” dedi.

Maden ocağında yeraltı çalışmasına iki yıl önce geçildiğini ifade eden Hatipoğlu, ocağın ortağının Balıkesir Ticaret Odası Meclis Başkanı Erhan Ortaköylü oduğunu kaydetti. Hatipoğlu, çalışmalara Kütahya Tunçbilek Kömür İşletmeleri, Manisa Soma Linyit İşletmeleri, Balıkesir Sivil Savunma ve Balıkesir AKS 112 ekiplerinin katıldığını sözlerine ekledi.

Göçük altında kalarak hayatını kaybedenlerin isimleri ve köyleri şunlar: İdris Gülenç (Meydançayırı), Özcan Bayram (Hamzacık), Saadettin Eryılmaz (Hamzacık), Nuri Akçan (M.Kızılöz), Salih Evcimen (Delice), Ramazan İnci (Delice), Ali İnce (Odaköy), Ahmet Avcı (Kavacık), İsmail Aslantaş (Delice), Osman Afacan (Delice) Fehmi Karaca (Odaköy), Muzaffer Aydın (Kavacık), Ahmet Güneş (Süleler), Timuçin Kaya (Süleler), Halil Erdem (Gölcük), Ramazan Turhan (M.Kızılöz) ve Adil Kuyucu (M.Kızılöz).

Yaralılar ise şöyle: Erdoğan İnce, Nuri Kahraman, Mustafa Aydın, Necati Düzenli, İsmail Açık, İbrahim Demirbaş ve Ramazan Mete.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler de maden sahasında incelemelerde buluyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious