Godiva, resmen Ülker bünyesinde

Godiva, resmen Ülker bünyesinde.11909
  • Giriş : 19.03.2008 / 11:44:00

Dünyada 450'ye yakın butiğiyle, premium çikolata alanının lideri olan Belçikalı çikolata markası Godiva, 18 Mart itibarıyla resmi olarak Yıldız Holding bünyesine katıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yıldız Holding'ten yapılan açıklamada; Türkiye'nin önde gelen markalarından Ülker'i de bünyesinde bulunduran Yıldız Holding'in, Aralık 2007'de dünyanın lider premium çikolata ve çikolatalı ürünler markasına sahip Godiva'yı bünyesine katmak için Amerikalı Campbell Soup Co. ile yaptığı anlaşma, yasal işlemlerin tamamlanmasıyla sonuçlandığı hatırlatıldı. Açıklamada 850 milyon Amerikan Doları değerindeki anlaşmanın tamamlanması için Godiva'nın faaliyet gösterdiği ülkelerdeki kuruluşlardan gerekli izinlerin alınması için çalışmalar bir süredir devam ettiğine dikkat çekildi.

Uzun vadeli stratejilerini, uluslararası bir grup olmak hedefi doğrultusunda hayata geçiren Yıldız Holding, 2007 yılı sonu itibarıyla yaklaşık 500 milyon ABD doları cirosu olan Godiva'yı da bünyesine katarak dünya çikolata sektöründe önemli bir gelişmeye imza atmış oldu. Bu satın alma Türkiye'nin ve Türk şirketlerinin globalleşme anlamında katettikleri yol açısından büyük önem taşımaktadır. Yıldız Holding bu satın alma ile stratejik anlamda uluslararası platformda gücünü pekiştirecektir. Bu satın alma çerçevesinde Godiva markası da Yıldız Holding'in uzun dönem stratejileri ile güçlenerek daha hızlı büyüme sağlayacaktır.

Marka gücünü, 1926'da doğduğu ülke olan Belçika geleneğine ve kurucusu olan çikolata ustası Joseph Draps'ın oluşturduğu temellere bağlılığıyla pekiştiren Godiva, 200'e yakın markayı bünyesinde barındıran Yıldız Holding çatısı altında dünyanın lider premium çikolata ve çikolatalı ürünler konumunu sürdürmeye devam edecek. Godiva çikolatadan bisküviye, kahveden kakaoya, çikolatalı içeceklere uzanan ürünlerindeki uzmanlığını tüm dünyada 80'den fazla ülkede yaklaşık 450 butikle sevenleriyle buluşturuyor.

Yıldız Holding, Godiva'yı Jim Goldman'ın başkanlığında bağımsız bir şirket olarak konumlandırıyor. Jim Goldman, Yıldız Holding yönetiminin desteğiyle ve sinerji yaratılabilecek alanlarda Yıldız Holding'in gücü, uzmanlığı ve altyapısından alacağı kuvvetle Godiva'nın global operasyonlarını yönetecek.

2007 yılı sonu itibarıyla yaklaşık 4.000 çalışanı olan Godiva'nın Holding bünyesine katılmasıyla Yıldız Holding'in toplam çalışan sayısı da 30.000'e yaklaşmış oldu. Farklı kültürlere ürünlerini sevdirmenin yanı sıra farklı kültürleri bünyesinde barındıran da bir topluluk haline gelen Yıldız Holding'in yurt içi ve yurt dışında üretim yaptığı fabrika sayısı da 40'a ulaşmış oldu.

YATIRIMIN FİNANSMANI ÖZSERMAYE - KREDİ KARMASIYLA SAĞLANACAK

Açıklamada, Yıldız Holding ve iştiraklerinin, Godiva için Campbell Soup Co.'ya yaptıkları 850 milyon dolarlık ödemenin bir kısmını özsermayeyle, bir kısmını da krediyle gerçekleştirdiği vurgulandı. Açıklamada şu bilgilere yer verildi: "Kaynakların verimli yönetimi ilkesiyle hareket eden Yıldız Holding ve iştirakleri, Citibank ve ABN Amro eşliderliğinde ve 16 banka tarafından yüklenilen 5 yıl vadeli sendikasyon kredisiyle finansmanın önemli bir bölümünü sağlamış oldu. Geçtiğimiz günlerde tamamlanan işlemler sonrasında Yıldız Holding ve iştiraklerine bu satın almada finansman sağlayabilmek için bankalar tarafından talep fazlası oluşmuştu. Bu satın alma işleminde Yıldız Holding'e, Standard Ünlü ve Citi finansal danışmanlık hizmeti, Weil, Gotshal & Manges ise hukuki danışmanlık hizmeti verdi."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious