Gogol Bordello'dan Sulukule'ye destek

Gogol Bordello'dan Sulukule'ye destek.17333
  • Giriş : 25.06.2008 / 11:09:00

Dünyaca ünlü müzik grubu ''Gogol Bordello'', kentsel dönüşüm projesi kapsamında yıkım çalışmaları devam eden ve kamuoyunda ''Sulukule'' olarak bilinen Neslişah ve Hatice Sultan mahallelerinde konser verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

One Love Festivalinde konser vermek için Türkiye'ye gelen grup üyeleri, evlerinin yıkılmasını istemeyen mahalle sakinlerine destek amacıyla Sulukule Roman Kültürünü Geliştirme ve Dayanışma Derneğini ziyaret etti.

Grubun vokalisti Eugene Hutz, Roman kültürünün korunması gerektiğini söyledi.

Hutz, turist getirmenin yolunun tarihi korumaktan geçtiğini dile getirerek, ''Buradaki insanların bizim için çok değerli kültürleri vardır. Burası Roman kültürüne beşiklik etmiş yer. Bu anlamda bunun duyurulması ve buranın yıkılması değil, korunması gerekiyor'' dedi.

Sulukule Roman Kültürünü Geliştirme ve Dayanışma Derneği Başkanı Şükrü Pündük de dünyanın en iyi müzisyenlerinin kendilerini ziyaret ettiğini ifade ederek, ''Biz burada yaşamak, kültürümüzü sürdürmek istiyoruz'' şeklinde konuştu.

Grup üyeleri, açıklamaların ardından Sulukule Roman Orkestrası ile sokak konseri verdi. Konserde, bölgede yaşayan Roman vatandaşlar da kendilerine özgü danslarla gruba eşlik etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious