Gök taşlarına ciddi önlem şart

Gök taşlarına ciddi önlem şart.5846
  • Giriş : 25.11.2008 / 21:26:00

Apollo 9'un astronotu Rusty Schweickart, "Dünya, Birleşmiş Milletler düzeyinde gök taşlarına karşı ciddi önlem almalı" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Avusturya'nın başkenti Viyana'da BM yetkililerine gök taşı raporu sunan 73 yaşındaki emekli astronot Schweickart, "Dünya gezegenini fücceten hak ile yeksan eyleyecek bir dev gök taşının durdurulması ve dünyanın kurtarılması için insanoğlunun bugün yeterli düzeyde teknolojik imkana sahip olduğunu" belirtti.

Dünyanın ilk astronotu Sovyet Yuri Gagarin'i (1934-1968) takip eden ABD'nin astronotu olarak ilk kez 45 yıl önce 1963'te yörüngeye çıkan Schweickart, "Shadow of the Moon: Ay'ın Gölgesi" kitabında, "Apophis 99942" gök taşının 21. yüzyılda Dünya'ya çarpma olasılıklarının 9 bin ila 45 bin'de 1 olduğunu anlattı.

"En azından gök taşının vuracağı kıtanın ve denizin insandan boşaltılabileceğini" ifade eden Schweickart, BM'nin üç ana merkezinden birinin bulunduğu Viyana'da BM yetkililerine tehlikeli gök taşları üzerine rapor sundu. Schweickart, daha önce Washington'da Kongre'ye de aynı raporu verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*