Gökçeada'da doğalgaz rezervi keşfedildi

Gökçeada'da doğalgaz rezervi keşfedildi.11733
  • Giriş : 25.05.2008 / 15:36:00

TPAO, Şubat ayında Gökçeada’nın 6 millik karasularında başlattığı arama çalışmalarında doğalgaz rezervi keşfetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Çalışma sonuçlarını değerlendiren TPAO, bu kez yönünü denizden, Gökçeada’nın kendisine çevirdi. TPAO Genel Müdürü Mehmet Uysal, önümüzdeki günlerde Gökçeada’nın kendisinde, karada sondaj başlatacaklarını açıkladı.

TPAO, Saros Körfezi’ndeki aramaların ardından Gökçeada’da açılacak yeni kuyuda da 2012 yılından itibaren üretime geçmeyi planlıyor. TPAO Genel Müdürü Uysal gelişmeleri VATAN’a şöyle açıkladı: “Gökçeada yakınlarında 3 bin 200 metre derinlikte doğalgaza rastladık. Rezervin büyüklüğüyle ilgili tespit çalışmaları sürüyor. İlk sondajların sonuçları bizi Gökçeada’nın kendisine yönlendirdi. Önümüzdeki günlerde Gökçeada karasında da doğalgaz arama çalışması başlatacağız.”

Gökçeada’nın 6 millik karasularında doğalgaz aramak için ilk kez 2 Şubat’ta dönen matkap, TPAO’ya müjdeli haber verdi. TPAO Genel Müdürü Uysal’ın verdiği bilgiye göre, 3 bin 200 metre derinlikte doğalgaza rastlanırken, rezerv tespiti için sondaj çalışmalarına devam ediliyor. Uysal, “Ege’de 2005-2006’da yapılan sismik araştırmaların ardından Saros’ta bir lokasyon tespit etmiş ve arama çalışmalarına başlamıştık. Burada 3 bin 200 metrede doğalgaz rezervi tespit ettik. Ancak rezervin büyüklüğüne ilişkin araştırmalar devam ediyor. Gelişmeler son derece memnuniyet verici” dedi. TPAO yetkilileri de 4 ay önce ilk sondaj çalışması başladığında Enerji Bakanı Güler’in “Ege’de yüzde 100 doğalgaz bulacağız” sözlerini hatırlattı.

KOMŞUYLA GERİLMEYELİM DİYE KARAYA YANAŞTI

TPAO’nun Ege Denizi’nde petrol ve doğalgaz aramak için kiraladığı Avustralya bandıralı Atwood Southern Cross platformunun arama yapacağı alan, Yunanistan’la Türkiye arasında gerilime ve kıta sahanlığı tartışmalarına neden olacağı kaygısıyla Türkiye’nin anakara sularının içine alınmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious