Gökçek, Cem Evi sorunu çözecek!

Gökçek, Cem Evi sorunu çözecek!.10049
  • Giriş : 12.03.2009 / 17:45:00

Gökçek, Dikmen'de yapımı sürmekte olan Cem Evi sorununu ilk Belediye Meclisi toplantısında çözeceklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başkan Gökçek, Çankaya Belediyesi'nin 5 binlik plan yapma yetkisinin bulunmadığını belirterek, sorunu sadece Büyükşehir Belediyesi'nin çözüme kavuşturabileceğini kaydetti.

Katıldığı bir televizyon programında soruları cevaplandıran Melih Gökçek, "Çankaya Belediyesi'nin 5 binlik plan yapma yetkisi yoktur. Seçimlerden sonraki ilk meclis toplantısına konuyu getirin, oranın plan ve projesini münasip bir şekilde değiştirelim ve orasını meşru bir hale getirelim" dedi. Başkan Gökçek, bir başka soru üzerine de Büyükşehir Belediyesi'nde geçici işçi kadrosuyla çalışan işçilere kadro verileceğini söyledi. Büyükşehir Belediyesi'nde geçici kadro statüsünde çalışan işçilerin yüzde 80'nine kadro vereceklerini anlatan Gökçek, "Bu çalışanlarımızdan yüzde 80'nini daimi kadroya geçireceğiz ama çalışmayanları, işi sabote edenleri, vatandaşa iyi davranmayanları kadro dışı bırakacağız." diye konuştu.

Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmaları hakkında da bilgi veren Başkan Gökçek, Ankara'da bazı çevrelerin yapılan her güzel ve iyi şeye sürekli karşı çıktığını, mahkeme kararlarıyla projelere engel olmaya çalıştıklarını söyledi. Mahkemelerden alınan "Yürütmeyi durdurma" karalarıyla, Belediye Meclisi'nin aldığı kararların önüne geçilmeye çalışıldığını savunan Gökçek, "Biz her şeye rağmen yaptığımız projelerle Ankara'nın çehresini değiştirdik" dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek, Program sunucunun, "Kamuoyu sizi birçok farklı grupla diyaloglarınızla tanıyor. Çankaya Dikmen'de bir Cem Evi var. Bu Cem Evi'nin ruhsat sorunu var. CHP bunu çözebileceğini söyledi. Siz de hem bu Cem Evi'ne yönelik hem de Hüseyin Gazi ve Türbesine yönelik bir proje çalışmanız olduğunu söylüyorsunuz. Yapmış olduğunuz çalışmalarınız vardır ama alevi toplumu sizin ağzınızdan belkide ilk kez çok somut bir proje duyuyor. Bu konuda ne söyleyecek siniz?" şeklindeki sorusu üzerine, şunları söyledi: "Alevi toplumu bugüne kadar her zaman çoğunlukla CHP'yi desteklediğini söyledi. Ama hiçbir zaman bunun karşılığını CHP'den alamadı. Her zaman bu parti tarafından dışlandı, onları sadece oy alınan bir meta olarak gördüler. Ben bununla ilgili olarak size somut bir örnek vereyim. Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz, Belediye Başkanı olur olmaz,13 müdürü görevden aldı. Bunun 13'ü de aleviydi. Bunun yerine 12 alevi olmayan müdürü yerlerine getirdi. Bunun neticesinde bizim AK Partili ve alevi olmayan Belediye Meclis üyemiz Ali İhsan Ölmez, bu olaya meshepsel ayrımcılık yapıyorsunuz diye karşı çıktı."

"CEM EVİ'NİN BULUNDUĞU YER YEŞİL ALANDI"

Dikmen'de bulunan ve temeli CHP Genel Başkanı Deniz Baykal tarafından atılan Cem Evi'nin yerinin aslında yeşil alan olduğunu belirten Başkan Gökçek, şöyle devam etti: "Orası yeşil alandı. Aslında burada inşaat olmazdı. Ama orada yapacağımız herhangi bir şey Alevi toplumu tarafından yanlış anlaşılırdı. Bu durum da CHP tarafından istismar edilirdi. Konuyu getiren arkadaşlarıma karışmayın dedim. Buraya müdahale etmedik. Yaptıran kim CHP? Yapan kim? CHP'li Çankaya Belediyesi. Kendileri inşaatı durdurdular engellediler. Sayın Baykal buranın yapılması için ekonomik desteği vereceklerini söyledi. Ama ne destek var, desteği bir tarafa bırakın inşaatı durdular. İşte bu Çankaya Belediyesi'nin Alevilere bakışıdır."

Söylenen ve yapılanlarda niyetin önemli olduğunun altını çizen Başkan Gökçek, "Bir grup, bizi alevi toplumuna karşı kötü göstermek için tahrik unsurlarını ön plana çıkartıyor. Belediye olarak yıllardır yardımlarda bulunuyoruz. Biz bugüne kadar kimi ayırmışız? İhtiyacı olan herkes bizim yardımlardan almıştır." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*