Gökçek: 5 bin çocuğa sahip çıktık

Gökçek: 5 bin çocuğa sahip çıktık.11272
  • Giriş : 25.05.2009 / 11:11:00

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Sokakta Çalışan Çocuklar Merkezi'nde çocukların okuma ve meslek edinmelerini sağlayarak, 5 bin çocuğa sahip çıktıklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Gökçek, Ankara Büyükşehir Belediyesi Sokakta Çalışan Çocuklar Merkezi'nde yürüttükleri çalışmalar nedeniyle UNICEF ödülü aldıklarını hatırlattı.

Melih Gökçek, faaliyette bulunan 9 Gençlik Merkezi ve 14 Çocuk kulübünün, çocuk ve gençleri sokaktan kurtararak, faydalı uğraşılar edinmelerini sağladığını, bu sayede suç işleme oranlarında da büyük azalma görüldüğünü kaydetti.

Ankara Sokaklarında Çalışan Çocuklar Merkezi'nde oluşturulan bir programla, bin 296 çocuğun veri güncellemesinin yapıldığını belirten Gökçek, bu veriler sayesinde çocukların, doğum tarihleri, eğitim durumları, cinsiyetleri, ailelerin sosyal güvencesi, çalışma durumları, çalıştıkları yer, çalışma periyotları, çocukların yaptıkları işler gibi önemli bilgilere ulaşıldığını söyledi.

Gökçek, bu çalışmanın genel olarak Ankara civarında yapılan ve ciddi anlamda doğrulu belirlenmiş bir araştırmayı içerdiğine dikkati çekti.

-MERKEZİN PROFİLİ-

Sokakta Çalışan Çocuklar Merkezi'nde, 978 çocuk okuma-yazma bilirken, 417'i bilmiyor, 61'i ise eğitime başlamayanlardan oluşuyor. Merkezde kalan çocuklardan 120'sinin sosyal güvencesi bulunmuyor.

Çocukların çalışma periyotları da farklılık gösteriyor. Çocukların 120'si devamlı, 166'sı günlük, 199'u hafta sonları, 185'i mevsimlik, 109'u da okul çıkışlarında çalışıyor.

Çocuklar arasında en popüler iş simit ve mendil satmak... Kağıt mendil satıcılığı yapan çocuk sayısı 274'le başı çekerken, onu 268 rakamıyla simit satan çocuklar izliyor. 303 çocuk, semt pazarlarında ''pazarcılık'' yaparak para kazanmanın yolunu arıyor. Eczane, kuaför, berber gibi işletmelerde ''çırak'' olarak çalışanların sayısı 28, ayakkabı boyacılığı yapan çocuk sayısı 87, seyyar satıcılık yapan çocuk ise 19 olarak saptandı. 22 çocuk ''tartıcılık'', 13 çocuk ''kağıt toplayıcılığı'', 116 çocuk da yara bandı satarak gelir elde etmeye çalışıyor.

Sokakta çalışan çocukların parayı kullanma biçimlerine göre değerlendirildiğinde, ilk sırada ''okul harçlığı olarak kullanma'' gelirken, bunu ''aileye verme'' ve ''ev giderlerine harcama'' izledi.

Sokakta çalışan çocukların yaşadıkları yerlere göre bakıldığında, en çok çocuk 493 ile Altındağ, 307 çocuk ile Mamak, 217 çocuk ile de Çankaya bölgesi geliyor.

Merkeze kayıtlı 21 çocuğun ise üniversitede okuduğu belirtildi.

-SPORCU ÇOCUKLAR-

Merkezde 11'i milli olmak üzere 107 sporcu bulunuyor. Futbolla ilgilenen çocuk sporcu sayısı 80 olurken, güreş yapan sporcu sayısı 50 olarak belirlendi.

Çocuklar en çok bilgisayar, İngilizce ve tiyatro kursuyla ilgileniyor, bilardo, masa tenisi, mini golf oynuyor, halk oyunlarına katılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*