Gökçek çalışmalarına hızlı başladı

Gökçek çalışmalarına hızlı başladı.18610
  • Giriş : 08.04.2009 / 15:06:00

Gökçek, içme suyu ihtiyacını karşılamak amacıyla Gerede İçme suyu Projesi'ne başlayacağını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ankara Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Gökçek ve Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu'nun katılımıyla bakanlıkta yapılan toplantıda Ankara'nın su sorunu ele alındı.

Toplantıda, Gökçek'in Ankara'nın gelecekte de su sorununu halletmiş ve daha yeşil bir kent olması için çalışmaların aksatılmadan sürdürülmesi gerektiğini belirterek, şunları söylediği kaydedildi:

''Gerede İçme Suyu Projesi'ne en kısa sürede başlayacağız. DSİ'nin raporlarına göre Gerede Sisteminin devreye alınmasıyla, Kızılırmak hattı da gerektiği zaman kullanılabileceği için Ankara'da 2046 yılına kadar su probleminin yaşanmayacağı öngörülmektedir. Gerede Projesi'nin yanı sıra Temelli'de Şerefli Barajı, Akyurt'ta Çubuk Kuruçay, Elmadağ'da Kargalı barajlarını yapacağız. Bu barajların projelendirme çalışmaları DSİ, inşaatları ise ASKİ Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak. Bu barajlar sayesinde o bölgelerin içme suyu ihtiyaçları karşılanacak. DSİ tarafından yapımına başlanan 33 milyon metreküp kapasiteli Doğanözü Barajı'nın tamamlanmasıyla da Kurtboğazı Barajı'na takviye sağlanmış olacak.''

Açıklamaya göre, ASKİ'nin tüm baraj havzalarında ve arıtma tesislerinde ağaçlandırma çalışması yapacağını da anlatan Gökçek, Çubuk-1 Barajı'nın dip çamurunun temizliğiyle ilgili ASKİ, DSİ ve Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü'nün ortak çalışacağını da ifade etti.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek, ayrıca, Tatlar Atıksu Arıtma Tesisi arazisinde bir fidanlık oluşturulacağı, Esenboğa Havalimanı ve çevre yolunun yanı sıra baraj havzalarının çevresinin de ağaçlandırılacağı ve kentin ana arterlerine 5 bin çınar dikileceği bilgisini de verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*