Gökçek: Gayret ettik ama olmadı

  • Giriş : 10.10.2007 / 17:43:00

Gökçek, barajlarda ölü hacimler dahil 198 milyon metre küp su bulunduğunu belirterek, bu miktarın Ankara'nın 5 aylık su ihtiyacını karşılayacağını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kızılırmak proje sahasında, çalışmalar hakkında gazetecilere bilgi veren Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, projenin iki hattının tamamlanmak üzere olduğunu, üçüncü hattın borularının da döşenmeye başlandığını söyledi.

Gökçek, tamamlanan hatlardaki borulara test amacıyla su verilmeye başlandığını ifade ederek, kasım ayı ortalarına doğru Kesikköprü Barajı'ndan getirilecek suyun Ankaralılar tarafından kullanılmaya başlanabileceğini kaydetti.

Gökçek, daha önce yaptığı açıklamada, projenin normalde aralık ayı sonunda tamamlanacağını ancak özel gayretle ilk hattan ekim ayı sonuna kadar su vermeyi arzuladıklarını ifade ettiğini anımsatarak, ''Bu bir söz değildi, gayretti. Gayret ettik, olmadı'' dedi.

İşçilerin bayram tatili dolayısıyla izne çıkacak olmaları nedeniyle suyun ilk hattan verilme tarihinin bir süre uzayacağını anlatan Gökçek, Ankara'ya su sağlayan barajlarda ölü hacimler dahil 198 milyon metre küp su bulunduğuna dikkati çekti. Gökçek, bu suyun 130-150 milyon metre küpünün kullanılabilir olduğunu belirterek, barajlardaki mevcut suyun Ankaralıların 5 aylık ihtiyacına yetecek düzeyde olduğunu kaydetti.

Gökçek, suyun pompalanması için yurt dışına sipariş edilen teknik cihazların Ankara'ya getiriliş süresini özel çabalarla daha önce çektiklerini de dile getirdi.

KIZILIRMAK SUYUNUN KALİTESİ

Melih Gökçek, Kesikköprü Barajı'ndan getirilecek suyun insan sağlığını tehdit edecek düzeyde kirli olduğu yönündeki iddiaların da gerçeği yansıtmadığını belirtti. Gökçek, ''Açık ve net söylüyorum. Suda insan sağlığını tehdit edecek normal parametrelerin üzerinde hiçbir sıkıntı yok'' diye konuştu.

Kızılırmak suyunun analizlerinde sülfat oranının 330 miligram/L tespit edildiğini ifade eden Gökçek, Sağlık Bakanlığının belirlediği değerin 250 miligram/L olduğunu, ancak diğer barajlardan alınacak suyla Kızılırmak suyunun sülfat oranının seyreltileceğini bildirdi. Gökçek, ayrıca İvedik Arıtma tesislerinin, Kızılırmak suyundaki sülfatı arıtma niteliğine sahip olduğunu söyledi.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Gökçek, şu anda baraj havzalarından verilen suyun Ankaralılarda ishale neden olduğu yönündeki soru üzerine, bu iddiaların gerçek dışı olduğunu savunarak, su alınan Çamlıdere Barajı'nın ölü havzalarındaki su kalitesinin yüksek olduğunu, bu iddiayı dile getiren Ankara Tabip Odası yetkililerini, talepleri halinde Çamlıdere Barajı'nın alt ve üst kotlarındaki su kalitesi hakkında bilgilendirebileceğini kaydetti.

Gökçek, Kesikköprü Barajı'nın kapasitesinin küçük gibi göründüğünü, buradan Ankara'ya yeterli su temin edilemeyeceği yönünde kuşkuların oluşabileceğini belirterek, ''Kesikköprü'nün görünüşü aldatmasın. Buranın arkasında Hirfanlı Barajı var. Orada da 7 milyar metre küp su bulunuyor'' dedi.

Ankara'da gizli su kesintileri yapıldığı yönündeki bir soruyu yanıtlarken de Gökçek, böyle bir şeyin olmadığı, dün Ankara'ya 702 bin metre küp su verildiğini ifade etti.

Gökçek, bir başka soruyu yanıtlarken, yaz aylarında yapılan su kesintilerinin anlamsız olmadığını, ileride ortaya çıkabilecek sıkıntılara karşı ihtiyatlı davrandıklarını söyledi.

Bazı televizyonlarda barajlarda yüzde 1 oranında su kaldığı yönündeki haberlere de değinen Gökçek, bu oranın ölü havzalar dışındaki su miktarını ifade ettiğini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious