Gökçek: Kömür yardımı devam edecek

Gökçek: Kömür yardımı devam edecek.11272
  • Giriş : 20.11.2008 / 23:38:00

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek, belediyenin kömür ve gıda yardımlarının devam edeceğini belirterek, “Kim ne söylerse söylesin geri adım atmam, bildiğimi yaparım” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, gazetecilerin ücretsiz gıda ve kömür dağıtımı ile ilgili sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin “Kömür yardımının doğalgaz ile ısınan kişilere de yapıldığı iddia ediliyor. Bu konuda ne diyeceksiniz?” sorusu üzerine Gökçek şunları söyledi:

“Bir tane gidip bulsanız ya. Bunların hepsi palavra. Doğalgaz olan yerlerde kapıcı dairelerinin hepsi dışarıda. Ancak CHP ve bazı medya kuruluşlarının bugünlerde bir işbirliği ve kampanyası var. Ben bu yardımı ilk defa yapmıyorum. Bu yardımı senelerdir devam ettiriyoruz. Biz 2005 yılında 390 bin, 2006'da 365 bin, 2007'de 265 bin, bu sene de 400 bin paket gıda dağıttık. Geçen yıl yardımın az olmasının nedeni 1. ve 3. aylarda yaptığımız ihalelerde katılımcıların evraklarının yetersizliği nedeniyle ihalelerin iptal olması. Yeni ihale yapıldıktan sonra 6. ayda dağıtım başladı. Bundan dolayı geçen yıl 265 bin paket dağıtılabildi. Yoksa seçimle alakası yok. Monaco prensesi bile yardım dağıtıyor. Kişi başı gelir düzeyleri 70 bin dolar. Bu bir sosyal proje, bütün dünya bunu yapar. Dikili Belediye Başkanı su fiyatında indirim yaptığı zaman aynı gazeteler kahraman ilan etti. Çankaya Belediye Başkanı ufacık bir marketten gıda dağıtıyor, bunu methede methede bitiremediler. Birileri bizi çekemiyor. Kim ne yazarsa yazsın, kim ne söylerse söylesin fakirin halinden anlayan AK Parti'dir. Fakirin halinden anlayan Ankara Büyükşehir Belediyesi'dir. Kim ne söylerse söylesin tek geri adım atmam. Bildiğimi yaparım ve bundan sonra da bu gıda yardımları aynen devam edecek. Hiç kimsenin tereddütü olmasın.”

BİRLİKTE YAKALAYALIM

Melih Gökçek, yapılan kömür yardımlarının bazı kişiler tarafından para ile satıldığı iddialarını da yanıtladı. Gökçek, “Ben başka yere kömür satana falan da rastlamadım. Bu bir iddia. Madem öyle, düşün peşine birlikte yakalayalım. Velev ki doğru olsun, 154 bin kişi bu sene bizden gıda, 90 bin aile de kömür almış. Bunların içinde de diyelim ki 50 kişi kömürü başka yere satmış. 50 kişi yüzünden 90 bin kişi, 50 paketten dolayı 154 bin kişiyi ihmal mi edeceğiz? Bu saçmalık” dedi.

Bu yıl belediyeye gıda yardımı için müracaat eden 200 bin kişinin 154 binine yardımda bulunduklarını ifade eden Gökçek, 21 bin kişinin yardım talebini reddettiklerini, 25 bin kişinin incelemesinin ise devam ettiğini söyledi. Gökçek, geçen yıl her aileye bir ton olmak üzere 110 bin aileye, bu yıl ise 90 bin aileye kömür dağıtıldığını açıkladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*