Gökçek: "Vatandaş Aralık ayına kadar dişini sıksın."

Gökçek:
  • Giriş : 15.08.2007 / 14:52:00

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, "Vatandaş Aralık ayına kadar dişini sıksın." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara'nın 907-970 metre küp su tükettiğini, bunun 200 bin metre küp azaltılması halinde su kesintisi yapılmayacağını bildirirken, vatandaşlara "Aralık ayına kadar dişini sıksınlar." dedi.
Gökçek, bazı beledile meclis üyeleri ile gazetecilere, Kızılırmak Projesi sahasını gezdirdi. Projenin süratle devam ettiğini belirten Gökçek, kendisinin de 2 günde bir helikopterle, yürütülen çalışmaları havadan denetlediğini söyledi.

Kesikköprü Barajı ile İvedik Arıtma Tesisleri arasındaki 125 kilometrelik mesafeye üç hat halinde boru döşediklerini anlatan Gökçek, projenin Aralık ayında tamamlanacağını kaydetti. Gökçek, borulardan ilk suyun Ekim ayından itibaren verilmesini planladıklarını bildirdi.

Öte yandan, Gerede'den su getirilmesi konusunda da DSİ'den izin aldıklarını ifade eden Gökçek, doğal gazın özelleştirilmesi halinde, projenin Büyükşehir Belediyesi tarafından, aksi takdirde ise yap-işlet-devret modeliyle yapılmasını hedeflediklerini belirtti.

Projenin maliyetinin 515 milyon YTL'yi bulacağını tahmin ettiklerini, 5-10 milyon YTL'lik ek bir maliyetin çıkabileceğini ifade eden Gökçek, "Bu, Türkiye'de yapılan en ucuz isale hattıdır" dedi.
Gökçek, bir gazetecinin su kesintilerine devam edilip edilmeyeceğine ilişkin sorusu üzerine de şunları kaydetti:

"10 gün süreyle Ankara'ya su vereceğimizi söyledik. Bugün 5. günündeyiz. Ankara, günde 907-970 bin metre küp su tüketiyor. Eğer bunu 200 bin metre küp azaltırsak kesinti yapmayacağız. Ancak, tasarruf olmadı, vatandaşlar su kesilecek diye stok yaptı. Eğer bugünden sonra su tasarrufu olursa, su kesintisi yapmayacağız. Vatandaşlar Aralık ayına kadar dişini sıksınlar."

Melih Gökçek, bir Türk bilim adamının yaptığı araştırmayla barajlar ve nehirler üzerinde yağmur yağdırabileceğine ilişkin haberlerle ilgili soru üzerine de bu tür çalışmalara karşı olmadığını, projenin denenmesi konusunda her türlü desteği verebileceklerini söyledi.

Melih Gökçek, okullara su deposu yapılması ile ilgili bir soru üzerine de, "İhaleler bitmek üzere. Depolar yapılacak, buna hastaneler de dahil" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious