Gökçek’ten 15 yıllık hizmet dökümü!

Gökçek’ten 15 yıllık hizmet dökümü!.11272
  • Giriş : 17.03.2009 / 04:24:00
  • Güncelleme : 16.03.2009 / 23:37:08

Gökçek, yeni beş yıllık dönemde de çalışmaların aralıksız devam edeceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Ankara'da kişi düşen yeşil alan miktarını 2 metrekareden nüfus artışına rağmen 17 metrekareye çıkardıklarını belirten Gökçek Ankara'yı Türkiye'nin en yeşil kent merkezi haline getirdiklerini de söyledi. Büyükşehir'e ait olan park sayısını 19'dan 250'ye çıkardıklarını da ifade eden Başkan Gökçek “Kentin muhtelif yerlerine 173 adet koşu yolu, halı saha, fitness parkları, Futbol, tenis, voleybol ve Basketbol sahaları kazandırdık” dedi.

Yapılan 104 alt – üst geçitle Ankara'yı 4 milyonluk kentler arasında trafiği en rahat kent merkezi haline getirdiklerini de sözlerine ekleyen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, 15 yıl içerisinde yapılan diğer hizmetleri de şöyle sıraladı:

Türkiye'nin utancı olan 15 kilometrelik Esenboğa ve Kuzey Ankara'daki gecekondu alanları şimdi yurtdışından gelin misafirlerin takdirini topluyor. Çünkü 8 alt – üst geçitle birlikte Esenboğa 4 ay gibi rekor bir zamanda yapıldı. 6 bin 500 gecekondu yıkıldı, şimdi yerlerine modern konutlar yapılıyor.

Kat karşılığı olarak binlerce konutluk projeler gerçekleştirdik.

Ankara'nın tüm girişleri 8 şeritli bulvarlara dönüştü.

23 kilometre Metro ve Ankaray'ı devreye soktuk. 44 kilometre metro devam ediyor ve bu metrolar için öz kaynaklarımızdan 800 Milyon TL para harcadık.

Ülkenin en kirli havasına sahip olan Ankara'da 154 bin olan doğalgaz abone sayısını 1 milyon 150 bin'e çıkartıp Başkenti Türkiye'nin havası en temiz kent merkezlerinden birisi haline getirdik.

16 ay içerisinde 90 milyon metreküplük Kavşakkaya Barajı'nı 45 milyon dolara bitirdik.

Devlet Su İşleri'nin tek hat olarak 10 yılda bitirmeyi planladığı Kızılırmak projesini üç hat olarak 134 kilometreden bir yılda getirip dünya rekoruna imza attık.

Ankara'da bir Türkiye rekoruna daha imza atarak 15 yılda toplam 7304 kilometre su, atık su ve yağmur suyu hattı döşedik. Bu işlem Türkiye'nin en doğusundan batısına dört kez boru döşemek demektir.

Çubuk atık sularını temizlemek için Çubuk Arıtma Tesisi'ni Saray ve Pursaklar'ın atık sularını temizlemek için Karaköy Arıtma Tesisi'ni Dikmen için de Dikmen Atık Su Tüneli'ni hizmete soktuk.

Ankara'nın tüm atık sularını temizleyen Tatlar Atık Su Arıtma Tesisi'ni hizmete soktuk.

Ankara'daki eskiyen tüm su pompalarını yeniledik.

Ankara'ya 5 dev rekreasyon alanı kazandırdık. Moganpark, Mavi Göl, Dikmen Vadi Park, Göksu Altınpark ve Harikalar Diyarı Ankara'yı dünya kentleri arasında kent merkezinde 6 parkı olan tek şehir haline getirdi.

Kentsel dönüşüm projelerinde ne Türkiye'de ne de dünyada Ankara'nın hızına yetişebilen tek kent yok. Dikmen Vadisi, Kuzey Ankara Projesi, Ulus Tarihi Kent Merkezi, Çukurambar Projesi, Güneypark Projesi, ve Yeni Mamak Projesi bu projelerden bazıları.

Dünya'nın en büyük spor kompleksi Ankara'ya yapıldı. Statlar kapalı salonlar Ankara'ya kazandırıldı.

Çocuklara, gençlere, kadınlara, yaşlılara ve engellilere 164 adet sosyal ve kültürel proje uygulanarak bir dünya rekoruna imza attık.

Hanım lokalleri, çocuk kulüpleri, gençlik merkezleri, aile yaşam merkezleri sokakta çalışan çocuklar merkezi, BELTEK ve BELMEK'ler, yaşlılara hizmet merkezi, Alo Doğum, Alo Cenaze, çamaşır yıkama merkezleri Türkiye'de tüm belediyelerce Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden örnek olarak alındı.

Kentimizde aç ve açık bırakmadık. Sanayiye yaptığımız karşılıksız yardım ve açtığımız kurslar sayesinde 15 yılda 165 bin Ankaralıyı meslek sahibi yaptık.

Belediyemiz 80 yıldır dağınık binalarda çalışıyordu. 24 katlı belediye binamızı hizmete soktuk.

Ancak tüm bu hizmetlerimizin Çankaya Belediyesi ve bazı meslek odalarının aldırdığı yürütmeyi durdurma kararlarına rağmen gerçekleştirildiğini bilinmesini isterim.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*