Gökçek'ten Atalay'a oto galeri cevabı

Gökçek'ten Atalay'a oto galeri cevabı.12333
  • Giriş : 27.05.2009 / 14:48:00

İçişleri Bakanı Atalay'ın şehir içindeki oto galeriler ile ilgili sert uyarısıyla ilgili Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'ten cevap geldi. Gökçek sürdürülen çalışmaları sıraladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, oto galerilerinin şehir dışına çıkartılmasıyla ilgili uzun bir süredir çalışmaları sürdürdüklerini bildirdi.

Gökçek, Ankara Büyükşehir Belediyesi Haber Merkezi aracılığıyla yaptığı yazılı açıklamada, 5-6 yıldan bu yana konuya ilişkin çalışma yaptıklarını ancak her şeyden önce kamulaştırma faaliyetlerinin bitmesi gerektiğini belirtti.

Gölbaşı için bir proje hazırladıklarını ifade eden Gökçek, 4 milyon metrekarelik bir alanı özellikle ikinci el satışlar, oto galerileri, kamyon ve TIR park alanı olarak dizayn ettiklerini kaydetti.

Planda, yaklaşık 6 bin araçlık ikinci el otomobil satış alanı, 1700 tane oto galeri, 20 tane büyük mağazanın bulunduğu plazalar, 100 kişilik bir otel ve Konya Yolu'nun üzerindeki köprünün karşısında da dönen semazeni sembolize eden yeni bir plazanın yapımı için ayrı alanlar ayrıldığını belirten Gökçek, şöyle devam etti:

''Oto galerilerinin şehir dışına taşınmasıyla ilgili olarak yaklaşık 6 yıl önce hazırlanan plan doğrultusunda ayrılan 4 milyon metrekarelik arazinin, yaklaşık 30 milyon dolarlık bir para harcayıp, yüzde 66'ya yakın olan bir kısmını kamulaştırdık. Ancak buna karşın gün geçtikçe kamulaştırma masrafları artmaya başladı. Kamulaştırmayı daha kolay hale getirmek için bir takım formüller üzerinde duruyoruz. İnşallah Belediye Meclisimizden çıkartacağımız yeni bir kararla 3 ila 6 ay içerisinde kamulaştırmayı daha değişik bir yöntemle çözeceğiz.''

İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın, Bahçelievler'de oturmasından dolayı durumu daha iyi gözlemlediğini ifade eden Gökçek, bu konudaki açıklamasından ''gocunmadığını ve bu konuda hiç bir alınganlık göstermediğini'' belirtti.

Bakan Atalay'a çağrıda bulunmak istediğini belirten Gökçek, ''Bize bir 30 milyon dolar bulursa kamulaştırmayı da hemen bitiririz, sorunu da hemen hallederiz'' dedi.

Bakan Atalay'ın isteğinde ve talebinde haklı olduğuna işaret eden Gökçek, İstanbul'da da oto galerileri konusunda benzeri sorunların yaşandığını ifade etti.

Bu yıl içerisinde sorunun büyük bir kısmının çözüleceğini umut ettiğini ifade eden Gökçek, ancak bölgeye sadece bin 700 tane oto galeri binası yapmanın bile uzun zaman alacağını ve ekonomik bir külfeti olacağını belirtti.

Büyük bir ihtimalle oto galerileriyle yaptıkları toplantılar sonucu kurulacak bir kooperatife Gölbaşı'ndaki araziyi devrederek kendilerinin yapmalarını temin edebileceklerini bildiren Gökçek, ''Ya da onlar arzu ederse biz yapıp belirli taksitler halinde bu yerlerin parasını almak suretiyle sorunu çözeceğiz'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*